Nauczyciele napisali list do prymasa Polaka. „Religia staje się uzasadnieniem aktów agresji”

„Oczekujemy stanowczego głosu Kościoła odcinającego się od szerzących pogardę wypowiedzi hierarchów kościelnych, duchownych i ekspertów powołujących się na nauczanie Kościoła. Pragniemy również uznania autonomii szkoły w procesie wychowawczym, z poszanowaniem głosu rodziców, analogicznie do autonomii zagwarantowanej dla szkolnej katechezy” – napisali nauczyciele w liście otwartym do prymasa abp. Wojciecha Polaka.

List został zainicjowany przez grupę „Protest z Wykrzyknikiem”. Podpisali się pod nim członkowie innych grup i ruchów (m.in. „My, nauczyciele”, „NIE dla chaosu w szkole”, „Obywatele dla Edukacji”, „Superbelfrzy RP”), a także m.in. Krystyna Starczewska, założycielka „Bednarskiej” i wielu laureatów tytułu Nauczyciel Roku.

„Dlaczego napisaliśmy ten list? Bo chcemy przerwać spiralę nienawiści. Bo szukamy osób i instytucji, które mają moc powstrzymania nienawistnych słów. Od nich już tylko krok do czynów. Kościół katolicki w Polsce jest instytucją o przemożnym wpływie na społeczeństwo, a Ksiądz Prymas osobą, która może pomóc wyraźnie zakreślić granicę dobra i zła” – argumentują autorzy.

Nauczyciele zareagowali w ten sposób na wypowiedź abp Marka Jędraszewskiego, który w kazaniu podczas mszy z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego mówił o „tęczowej zarazie”, nawiązując do aktywności środowisk LGBT.

Słowa abp. Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie” sygnatariusze oceniają jako „przejaw stygmatyzacji i dehumanizacji osób, których przyrodzoną godność należy uszanować nie tylko zgodnie z duchem praw człowieka, ale i nauki społecznej Kościoła”.

„Nienawiść, najpierw werbalna, uzyskuje akceptację i przedstawiana jest jako obrona chrześcijaństwa. Religia staje się uzasadnieniem aktów agresji” – alarmują.

„Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego Kościół ostrzega rodziców przed zajęciami przeciwdziałającymi przemocy i uczącymi tolerancji. Obawiamy się, że jątrzące słowa i działania, zgodnie z zapowiedzianym przez biskupa Frankowskiego »czasem walki«, przenoszą na grunt szkoły podziały ideologiczne” – podkreślają sygnatariusze.

Cały list (wraz z nazwiskami sygnatariuszy) można przeczytać tutaj:

LIST OTWARTY DO PRYMASA POLSKIDlaczego napisaliśmy ten list?Bo sytuacja jest naprawdę poważna. Bo chcemy przerwać…

Opublikowany przez Protest z Wykrzyknikiem Środa, 7 sierpnia 2019

 

“Protest z Wykrzyknikiem” przygotował petycję w sprawie odwołania szefa MEN

(JK, GN)

Fot: Protest z Wykrzyknikiem/Facebook