Nauczyciele z Zawidza otrzymali w końcu pensje. Gmina zalega im nadal z podwyżkami i wypłatami za godziny ponadwymiarowe

Nauczyciele z Zawidza otrzymali zaległe pensje za listopad. Poinformował Głos o tym Głos Piotr Marek Podlaski, prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Sierpcu. Dodał, że nie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Pozostaje jeszcze do załatwienia sprawa niewypłaconych podwyżek (od września br.) oraz zaległych wypłat za godziny ponadwymiarowe (za październik). Wójt Dariusz Franczak zarzekał się, że także te zobowiązanie zostaną do końca roku spłacone.

Przypomnijmy, że w czwartek 21 listopada br. 12 radnych zagłosowało za przesunięciami w budżecie i zaciągnięciem kredytu na wypłaty dla nauczycieli, a dwóch wstrzymało się od głosu. – Myślę, że przyczyniła się do tego mediacja ZNP – podkreślał prezes Podlaski.

Przypomnijmy, że z inicjatywy Związku doszło do mediacji w gminie, którą trawił konflikt między wójtem Dariuszem Franczakiem a częścią radnych. W wyniku tego konfliktu nauczyciele nie otrzymali najpierw podwyżek (od września br.), następnie wypłat za godziny ponadwymiarowe (w październiku), a w końcu pensji za listopad. Czekali na nie ponad trzy tygodnie! Powodem tego była – jak argumentował wójt – zbyt niska subwencja otrzymywana przez samorząd na oświatę.

Radni na początku listopada nie zgodzili się na przyjęcie uchwały w sprawie przesunięć budżetowych na pensje dla nauczycieli i zaciągnięcia kredytu (chciał tego wójt) na pokrycie dziury w gminnej kasie. Odmowa wynikała z tego, że – jak twierdzili – nie były realizowane programy oszczędnościowe naprawiające budżet gminy, które przygotowali. Pomysł wójta z kredytem utrącali dwa razy stosunkiem głosów 9:5. W końcu zmienili jednak zdanie. W Głosie będziemy monitorować sytuację nauczycieli w Zawidzu.

(JK, GN)

Przełom w Zawidzu! Nauczyciele mają w piątek dostać zaległe pensje. Pomogła mediacja ZNP