Przełom w Zawidzu! Nauczyciele mają w piątek dostać zaległe pensje. Pomogła mediacja ZNP

Skarbnik gminy zobowiązała się, że w piątek 22 listopada zaległe pensje trafią na konta nauczycieli – poinformował Głos Nauczycielski Piotr Marek Podlaski, prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Sierpcu po kolejnej nadzwyczajnej sesji rady gminy w Zawidzu. W czwartek 12 radnych zagłosowało za przesunięciami w budżecie i zaciągnięciu kredytu na ten cel, a dwóch wstrzymało się od głosu. – Myślę, że przyczyniła się do tego mediacja ZNP – podkreśla Podlaski.

Przypomnijmy, że z inicjatywy Związku doszło do mediacji w gminie, którą trawił konflikt między wójtem Dariuszem Franczakiem a częścią radnych. W wyniku tego konfliktu nauczyciele nie otrzymali najpierw podwyżek (od września br.), następnie wypłat za godziny ponadwymiarowe (w październiku), a w końcu pensji za listopad. Czekają na nie już trzy tygodnie! Powód? Jak argumentował wójt – zbyt niska subwencja otrzymywana przez samorząd na oświatę.

Radni na początku listopada nie zgodzili się na przyjęcie uchwały w sprawie przesunięć budżetowych na pensje dla nauczycieli i zaciągnięcia kredytu (chciał tego wójt) na pokrycie dziury w gminnej kasie. Odmowa wynikała z tego, że – jak twierdzili – nie były realizowane programy oszczędnościowe naprawiające budżet gminy, które przygotowali. Pomysł wójta z kredytem utrącali dwa razy stosunkiem głosów 9:5. W końcu zmienili jednak zdanie.

– Jest zgoda na kredyt. Pensje mają trafić na konta nauczycieli w piątek. Próbowałem ustalić, czy tylko wynagrodzenia zasadnicze, czy również pozostałe zobowiązania, ale nie uzyskałem takiej wiedzy – informuje Głos Podlaski. – Najważniejsze, że nauczyciele będą mieli środki na życie – zaznacza.

Według niego, mediacja delegacji ZNP między stronami sporu w Zawidzu przyniosła pozytywny skutek i miała wpływ na ich decyzję.

– Wnioskuję z tego, że zarówno pan wójt jak i radni cytowali słowa z Głosu Nauczycielskiego, że nauczyciele stali się zakładnikami wojny wójta z radnymi – relacjonuje. – Przed samym głosowaniem radni poprosili o przerwę, ale potem zagłosowali po myśli nauczycieli – dodał.

Prezesa Oddziału Powiatowego ZNP w Sierpcu zastanawia jednak stwierdzenie wójta z sesji, jakoby nauczyciele mieli zarzucić w związku z tym składanie pozwów do sądu pracy o zaległe odsetki, że skutki opóźnienia wypłat miałyby być bezkosztowe.

– Nie wiem na jakiej podstawie wójt to zakomunikował, być może część nauczycieli uznała, że nie chce pogrążać dodatkowo kasy gminy – zastanawia się.

Wcześniej Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiadomił Państwową Inspekcję Pracy i zaoferował pomoc prawną dla nauczycieli, którzy nie otrzymali pensji (nauczyciele dostali m.in. wzory pism, w których mogą się domagać wypłaty odsetek).

(JK)

Zawidz. Nauczyciele zakładnikami wojny wójta z częścią radnych. ZNP mediuje. W czwartek przełom?