Nauka zdalna starszych uczniów przedłużona do 14 marca. Nowe rozporządzenie już obowiązuje

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

Do 14 marca przedłużono naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczniowie – z klas I-III szkół podstawowych – nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, z wyjątkiem uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego , którzy wracają do nauki zdalnej. 

– Ludzie chorują tysiącami każdego dnia, umierają setkami; wolę być ministrem edukacji zdalnej niż ministrem śmierci – komentował w poniedziałek Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24.

Zapowiedział, że w pierwszej połowie marca MEiN „ogłosi programy mające na celu wspomóc dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej do stacjonarnej”  Pierwszy “przygotowany przez rektorów Akademii Wychowania Fizycznego przewiduje przeszkolenie wszystkich nauczycieli WF-u i nauczania wczesnoszkolnego, żeby lekcje WF-u były jak najbardziej efektywne z uwagi na słabszą kondycję fizyczną dzieci po nauce zdalnej” A drugi ma dotyczyć wsparcia psychologicznego dla uczniów.

W niedzielę w TVP info Czarnek mówił, że „w ostatnim tygodniu, zwłaszcza od połowy tygodnia, notujemy nieznaczny spadek frekwencji uczniów klas I-III szkół podstawowych do 90 proc. średnio”.

Według niego szczepienie nauczycieli przeciw COVID-19 przebiega bez zakłóceń. – Duża część z tych, którzy się zarejestrowali, a przypomnę zarejestrowało się około 65 proc. uprawnionych do szczepień, jest już zaszczepiona – około 200 tys – wskazał. 

(JK, GN)

Lockdown w szkołach przedłużony. Do kiedy?

Szef doradców premiera: Należy wstrzymać szczepienia nauczycieli