Nawałnice: Ewakuowano 49 obozów harcerskich, wichura zerwała dach szkoły

Do godziny 6 rano w czwartek Państwowa Straż Pożarna odnotowała 5411 interwencji. Ewakuowano 49 obozów harcerskich, z czego 7 operacyjnie – przekazał w czwartek rano Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Prądu pozbawionych jest 215 323 odbiorców.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w związku z burzami z obozu harcerskiego w Kostkowicach w powiecie zawierciańskim ewakuowano w bezpieczne miejsce ok. 370 osób.  W miejscowości tej, położonej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, nieopodal zalewu Dzibice, mieści się Baza Obozowa Hufca Ziemi Zawierciańskiej.

Przypomnijmy, że w ostatni poniedziałek ewakuowano ponad 300 harcerzy z obozu w Borach Tucholskich. Burza przewróciła kajaki z ośmioma osobami i położyła 15-20 namiotów. Cztery lata temu w położonym w tym rejonie Suszku w wyniku nawałnicy zginęły dwie przebywające na obozie w pobliżu tej miejscowości harcerki. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Burze dały się we znaki nie tylko harcerzom. W Myszkowie (woj. śląskie) wichura zerwała dach na budynku Zespołu Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego.- Jechałem do Myszkowa od strony Będusza, skąd widać miasto i widziałem nadciągającą burzę – mówi Eugeniusz Bugaj, dyrektor Zespołu Szkół nr 1. – Zadzwoniła do mnie jedna z naszych nauczycielek, która przechodziła obok szkoły i widziała jak zlatuje dach. Od razu pojechałem na miejsce.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla województw: mazowieckiego i łódzkiego. Na tym obszarze burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu wynoszące od 50 mm (50 litrów) do 60 mm (60 litrów), a lokalnie dochodzące nawet aż do 90 mm (90 litrów na metr kwadratowy). Porywy wiatru wynieść mogą nawet 120 km/h. Lokalnie może spaść grad.

(JK, GN, PAP)

Fot: gov.pl

Nawałnice nad Polską. W Poznaniu runął dach hali sportowej w jednej ze szkół; na Pomorzu w szkołę uderzył piorun