Nie tylko Lublin. Samorządy rozpoczęły wypłatę nauczycielskich podwyżek z wyrównaniem od stycznia br.

Ruszyły wypłaty podwyżek dla nauczycieli. MEN zapewnia, że wszystkie samorządy dostały na ten cel pieniądze z subwencji. W środę Lublin pochwalił się, że jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął wypłatę podwyżek. Okazuje się że inne samorządy też nie próżnują. Na Facebooku ZNP nauczyciele informują, w których JST zostały już przelane środki na ich konta.

Zgodnie z zapowiedziami MEN nauczyciele zaczęli otrzymywać podwyżki wynagrodzeń. Pierwsze wypłaty zostały dokonane jeszcze w lutym, nieco wcześniej niż zapowiadano pierwotnie, gdyż mowa była o przełomie marca i kwietnia. Finalnie to samorządy podejmują decyzję o dacie wypłaty pieniędzy, które pochodzą z subwencji oświatowej.

W środę Lublin pochwalił się, że nauczyciele pracujący w ich mieście, dostali już pensje po podwyżkach. „Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które rozpoczyna wypłatę podwyżek płac dla nauczycieli ze szkół prowadzonych przez miasto. W marcu otrzymają pensje z wyrównaniem za styczeń i luty. W nadchodzącym miesiącu przeznaczymy 25 mln zł na podwyżki dla ponad 7,2 tys. nauczycieli” – napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapytał na Facebooku, kto jeszcze dostał pensje z podwyżką i wyrównaniem. Jak informują nauczyciele w komentarzach Lublin nie był jednak pierwszy.

Miasto Lubin (woj. dolnośląskie) już 22 lutego, dzień po opublikowaniu rozporządzenia płacowego, zaczęło przekazywać środki na wypłatę wyrównań za styczeń i luty dla nauczycieli. Jak zapewniał prezydent Lubina Robert Raczyński od 1 marca nauczyciele w Lubinie będą już otrzymywać wynagrodzenie według nowych stawek.

O otrzymaniu nowych pensji poinformowali już m.in. nauczyciele ze szkół w Mińsku Mazowieckim, Krakowie, Siedlcach, Białej Podlaskiej, Policach, Gdyni, Tychach, Zielonej Górze, Legnicy.

Nauczyciele podają w komentarzach, że wyrównania na nauczycielskie konta trafiły już także m.in. w  Gdyni, Olsztynie, Legionowie, Łańcucie i w niektórych dzielnicach Warszawy.

W Chorzowie było już wyrównanie za luty, a do końca tygodnia ma na konta trafić wyrównanie za styczeń. Pensja za marzec także będzie płacona już z podwyżką. Podobnie w Krośnie Odrzańskim.  Wyrównanie za dwa miesiące dostali już nauczyciele w Częstochowie i w Zgierzu. Podobnie w powiecie otwockim.

29 lutego podwyżki z wyrównaniem wpłynęły już na konta przynajmniej części nauczycieli z Krakowa i Rzeszowa. 1 marca mają wpłynąć w Koszalinie. Zaczęły się też wypłaty na Pomorzu.

W Siemianowicach Śląskich zapłacono wyrównanie za luty. W Łodzi nauczyciele dostali informacje, że wyrównanie dostaną prawdopodobnie w połowie marca. W Gdańsku – do końca przyszłego tygodnia a w Toruniu do 22 marca.

„Łódź cisza. Prawdopodobnie będzie w II połowie marca” – komentuje jeden z nauczycieli na FB ZNP. „Gmina Stanin powiat łukowski samorząd spisał się na medal” – dodaje inny.

W Bielsko-Białej przyszła podwyżka i wyrównanie za luty. W Poznaniu nauczyciele dostali nie tylko wyższą pensje, ale także trzynastkę. Bieżące informacje na temat podwyżek w poszczególnych JST można znaleźć tutaj

– Podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia powinny być na kontach większości nauczycieli w marcu, w niektórych przypadkach, co już nie zależy od rządu, mogą pojawić się w kwietniu – powiedziała w poniedziałek w Człuchowie minister edukacji Barbara Nowacka. – Podwyżki są już wdrażane – mówił we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister edukacji Henryk Kiepura.

Przypomnijmy, że  wynagrodzenia nauczycieli wzrosną w tym roku o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz o 33 proc. dla nauczycieli początkujących.

Rozporządzenie MEN o podwyżkach dla nauczycieli zostało podpisane 19 lutego 2024.

(GN)

Lublin jako pierwsze miasto w Polsce rusza z wypłatą podwyżek dla nauczycieli. Już 1 marca

Minister Nowacka: Podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia powinny być na kontach większości nauczycieli w marcu

Ciekaweliczby.pl: O ile procent wynagrodzenie nauczycieli było wyższe od płacy minimalnej w latach 2007-2024?