– Podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia powinny być na kontach większości nauczycieli w marcu, w niektórych przypadkach, co już nie zależy od rządu, mogą pojawić się w kwietniu – powiedziała w poniedziałek w Człuchowie minister edukacji Barbara Nowacka. Minister potwierdziła, że MEN zamierza odchudzić podstawy programowe. Ale przedstawione do prekonsultacji zmiany nie są jeszcze ostatecznym projektem. Dokument uwzględniający wnioski z prekonsultacji ma się pojawić w kwietniu, a odchudzone podstawy wejdą w życie od 1 września.
Minister Barbara Nowacka odwiedziła uczniów, nauczycieli i rodziców w województwie pomorskim i wielkopolskim. Wzięła udział w uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Debrznie imienia Polskich Noblistów, spotkała się z przedstawicielami ze szkół z powiatu oraz uczniami i nauczycielami liceum w Człuchowie. W Pile natomiast wzięła udział w spotkaniu z radami rodziców i nauczycielami z pilskich szkół.
– Żeby polska szkoła była dobra, nauczyciele muszą chcieć w szkole uczyć. Żeby chcieli uczyć, muszą godnie zarabiać – powiedziała minister Nowacka, przemawiając podczas briefingu prasowego przed spotkaniem z młodzieżą i nauczycielami w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Czarnieckiego w Człuchowie. Uczestniczyła też w uroczystości nadania imienia Polskich Noblistów Szkole Podstawowej w Debrznie.
Dziś wielki dzień dla Szkoły Podstawowej w Debrznie. Podczas wspaniałej uroczystości placówka otrzymała imię Noblistów Polskich. Gratuluję całej społeczności szkolnej tak wspanialego wyboru patronów pic.twitter.com/oLZDDiKrOs
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) February 26, 2024
Minister Nowacka przypomniała też, że MEN pracuje nad zmianami m.in. w podstawie programowej i nad odejściem od prac domowych w dotychczasowej formule.
Zaznaczyła, że do resortu wpłynęło ponad 50 tys. uwag w trakcie prekonsultacji propozycji zmian w podstawach zgłoszonych przez zespoły ekspertów. Dodała też, że ma swoje zastrzeżenia do eksperckich propozycji ograniczenia tejże podstawy.
Barbara Nowacka, Minister Edukacji Narodowej w Pile. Spotkanie, w którym udział wzięła https://t.co/whS3Ezfb4S. prezydent Beata Dudzińska oraz pilskie środowisko oświatowe, było prawdziwą ucztą doskonałej debaty na temat oświaty i nowoczesnej edukacji. Aż miło było uczestniczyć😊 pic.twitter.com/UWZwWEpzwX
— Adam Szejnfeld (@szejnfeld) February 27, 2024
W czasie wizyty w Pile (woj. wielkopolskie) pytana przez dziennikarzy o propozycje ograniczenia treści dotyczących wiedzy o powstaniu wielkopolskim szefowa resortu edukacji zaapelowała, by poczekać z ocenami do końca prowadzonych konsultacji i do opublikowania oficjalnego dokumentu MEN w sprawie zmian w podstawie. Dodała, że obecne propozycje to propozycje ekspertów, a nie MEN. Zapewniła, że „Wielkopolska nie ma powodu, by się martwić”, iż zwycięskie powstanie z lat 1918-1919 „nie będzie uwzględnione w sposób właściwy”.
– Prawdopodobnie w ciągu dwóch tygodni dostanę już gotowy dokument, który zostanie skierowany do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. Dopiero jak będzie gotowy i podpisany, to będzie to decyzja MEN pokazująca jak wyglądają te podstawy programowe odchudzone o 20 proc. – zaznaczyła.
(GN)
Źródło: Media
Fot: MEN
MEN podsumowało prekonsultacje ws. zmian w podstawie programowej. „Ponad 50 tysięcy sugestii”