Nie żyje Krystyna Łybacka, była minister edukacji. Miała 74 lata

Krystyna Łybacka nie żyje. Była minister edukacji narodowej i sportu w rządzie SLD-UP, zmarła w szpitalu w Poznaniu po krótkiej i ciężkiej chorobie. Miała 74 lata. Jej śmierć nie miała związku z zakażeniem koronawirusem.

„Krystyna Łybacka, Minister Edukacji Narodowej, członek ZNP, była dobrym i otwartym człowiekiem, umiejącym słuchać innych, szukającym porozumienia. To cechy, których bardzo brakuje wielu obecnie rządzącym” – tak zmarłą pożegnał na Twitterze Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 roku. Była matematyczką, wykładowczynią Politechniki Poznańskiej, (doktoryzowała się w 1976 roku w Instytucie Matematyki tej uczelni). Od 1986 do 1991 była prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Poznańskiej, została uhonorowana złotą odznaką ZNP.

Od 1991 do 2014 r. była posłanką na Sejm, od 2014 r. – posłanką do Parlamentu Europejskiego. Sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej SLD i szefowej wielkopolskich struktur partii, w rządzie Leszka Millera – ministra edukacji narodowej i sportu.

Była zaangażowana w prace sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, Komisji Obrony; Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, była też przewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ratyfikacji Konkordatu, przewodniczącą Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po wygranych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wyborach parlamentarnych w 2001 roku została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Resortem tym kierowała do 2 maja 2004 roku.

W latach 2014-2019 Łybacka zasiadała w Parlamencie Europejskim. W 2019 roku została wybrana najlepszym europosłem w kategorii Edukacja, Kultura i Media w konkursie, którego organizatorem jest „The Parliament Magazine”.

(JK, GN)