Niedzielski: Nauka stacjonarna w szkołach jest priorytetem

Nauka stacjonarna dzieci i młodzieży w szkołach jest priorytetem z każdego punktu widzenia, również dbania o ich zdrowie psychiczne – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Okres od września tego roku, powrót dzieci do szkół, oznacza zwiększoną liczbą problemów, także tych, które są związane z ponowną adaptacją do standardowego trybu nauczania” – wskazał szef MZ w Sosnowcu podczas konferencji poświęconej reformie psychiatrii dziecięcej i młodzieży.

„To bardzo ważny argument za tym, żeby nauka stacjonarna była utrzymywana za wszelka cenę, po to, żeby nie fundować zmianami dotyczącymi obostrzeń i trybu nauki niestabilnych warunków, które będą oznaczały kolejne konieczności adaptacji” – akcentował minister. „Przy tej okazji chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że nauka stacjonarna w szkołach jest priorytetem z każdego punktu widzenia, również z punktu dbania o zdrowia psychiczne dzieci i młodzieży” – stwierdził.

Resort poinformował w środę, że potwierdzono 8361 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 133 osoby z COVID-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki informowało we wtorek, że 99 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 93,9 proc. szkół podstawowych i 94,2 proc. ponadpodstawowych pracowało w trybie stacjonarnym.

Według najnowszej symulacji modelu przygotowanego przez zespół covidowy Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) w czwartej fali możemy doczekać się nawet 25 tys. zakażeń koronawirusem i 36 tys. osób na oddziałach covidowych. Zdaniem ekspertów za gwałtowny wzrost zakażeń odpowiadają wzmożone kontakty towarzyskie spowodowane powrotem studentów na uczelnie.

We wtorek informowaliśmy w Głosie o śmierci 64-letniego Zbigniewa Wieczorka, nauczyciela VI LO im. Jana Kochanowskiego. Lokalne media informowały, że był zakażony koronawirusem.

Z kolei w Lublinie zmarła 48-letnia nauczycielka języka polskiego, Justyna Skibińska pracująca w dwóch szkołach podstawowych – SP nr 18 im. Macieja Rataja nr 18 i SP nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego. Jak donoszą lokalne media ona również była zakażona koroanwirusem.

***

– Realnie szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia powinno rozpocząć się w połowie grudnia – zapowiedziała wiceminister zdrowia Anna Goławska w czasie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ze wstępnej deklaracji Pfizera wynika, że preparaty dotrą do Polski w pierwszej połowie grudnia.

(JK, PAP)

Czwarta fala pandemii przyśpiesza. Na COVID-19 zmarł znany nauczyciel z Radomia