Niedzielski: Nie spodziewamy się czwartej fali zakażeń po powrocie uczniów do szkół, ale spodziewamy się lekkiego wzrostu zachorowań

Nie spodziewamy się tutaj czwartej fali zakażeń, należy jednak liczyć się z lekkim wzrostem zachorowań – ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, czy otwarcie szkół może wiązać się ze wzrostem zakażeń. Minister poinformował także, że rząd jest „bardzo blisko” podjęcia decyzji w sprawie objęcia szczepieniami przeciw COVID-19 również nastolatków powyżej 16. roku życia.

Minister w Radiu Plus zwrócił uwagę, że „pójście dzieci do szkół to nie jest tylko kwestia tego, że dzieci się spotykają w szkole i tam jest okazja do transmisji wirusa, ale mamy też całą otoczkę z tym związaną, czyli wożenie dzieci do szkoły, przemieszczanie się samodzielne dzieci, zwiększone zagęszczenie”.

„Więc jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo tego, że ta liczba (zakażeń) wzrośnie, ale my w tej chwili mamy już zbudowane naturalne bariery przed wirusem, przypominam o wyszczepieniu nauczycieli, o tym że ponad 50 proc. naszej populacji jest już uodporniona i to nie tylko ze względu na szczepienia, ale ze względu również na przechorowanie” – powiedział.

„Nie spodziewamy się tutaj czwartej fali. Widzimy, że są różne scenariusze, one są wrażliwe na poziom zaszczepienia, ale ta dynamika szczepień realizowanych pod nadzorem pana ministra (Michała) Dworczyka jest naprawdę satysfakcjonująca i raczej takiego ogromnego ryzyka fali nie widzimy” – powiedział. Zaznaczył, że należy jednak się liczyć z lekkim wzrostem zachorowań.

Minister poinformował także, że rząd jest „bardzo blisko” podjęcia decyzji w sprawie objęcia szczepieniami przeciw COVID-19 również nastolatków powyżej 16. roku życia. – Jesteśmy po konsultacjach z Radą Medyczną. Mamy tu oczywiste wsparcie ze strony charakterystyki produktu leczniczego, gdzie jest zawarta taka możliwość dopuszczenia szczepienia szesnastolatków” – powiedział.

(PAP, JK)

Pierwsze przypadki koronawirusa po otwarciu szkół. „Zakażenia są wykrywane przede wszystkim u dzieci”

Zakończyły się badania kliniczne dotyczące szczepionek przeciw Covid-19 dla dzieci od 12. do 15. lat. Wkrótce decyzje ws. szczepień