Niedzielski: Od 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Dzisiaj rząd ogłosi plan luzowania obostrzeń pandemicznych

Od wtorku 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Mamy jedynie taką wątpliwość, którą już za chwilę będziemy rozstrzygali, czy będzie to w całym kraju, czy kilka regionów będzie miało to nauczanie hybrydowe – poinformował w środę w radiu RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Na środę zaplanowano konferencję prasową, na której przedstawiony zostanie plan znoszenia obostrzeń na najbliższe kilka tygodni.

Niedzielski ocenił że „na razie jest za wcześnie, by jednym ruchem przywrócić całą edukację stacjonarną”.

„Rozmawiamy o tym, by podzielić to na etapy – te etapy powinny być skonstruowane tak, by wszyscy uczniowie jeszcze w maju wrócili do szkół. (…) Taki plan chcemy przedstawić – ale szczegóły, jeśli chodzi o daty, zaprezentujemy państwu na konferencji prasowej” – przekazał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przyznał, że “rzeczywiście sytuacja epidemiczna jest lepsza, szczególnie liczba zakażeń dynamicznie maleje”, ale zaznaczył również, że “cały czas mamy do czynienia z dużym obłożeniem szpitali”.

 – Szpitale, można powiedzieć, w tym systemie covidowym są cały czas przepełnione. Więc moją rolą jest studzenie nadmiernego optymizmu, jeśli chodzi o myślenie o tym, co luzować i w jakiej skali” – dodał.

–  Podzielam punkt widzenia (lekarzy): że trzeba działać bardzo ostrożnie. Zresztą przykłady innych krajów pokazywały, że jak ktoś nadmiernie szybko luzował, to za chwilę był niestety w sytuacji dramatycznej. Czechy czy Słowacja są tutaj bardzo dobrym przykładem” – stwierdził również Adam Niedzielski.

(JK, GN)

Uczniowie klas I-III wracają do szkół w 11 województwach. Będą się uczyć w systemie hybrydowym. Co ze starszymi klasami?

Klasy I-III. To już oficjalnie: nauka zdalna w pięciu województwach do 2 maja