Niemcy chcą szczepić Sputnikiem V

Minister zdrowia Jens Spahn poparł pomysł podpisania umowy z Rosją na dostawy szczepionki Sputnik V do naszego zachodniego sąsiada. Nie wiadomo, czy do tego dojdzie, a jeśli tak, to o jak dużych dostawach mowa

– Mogę sobie wyobrazić, że zawieramy kontrakty z Rosją i szybko je podpisujemy – powiedział Spahn dziennikarzom. Dodał, że Niemcy są „w bliskim kontakcie z Rosją” w sprawie szczepionek.

Rosyjska szczepionka skuteczna w ponad 90 proc. – wstępne wyniki badań. Podobna do AstraZeneki, ale skuteczniejsza?

Niemcy rozmawiają m.in. na temat ewentualnej wysokości dostaw. – Popieram, byśmy robili to (rozmawiali o dostawach z Rosjanami – przyp.red.) na szczeblu krajowym, jeśli Unia Europejska czegoś nie zrobi – podkreślił Spahn.

Europa zarejestruje szczepionki z Rosji i Chin?

Chodzi o to, że do tej pory wszelkie dostawy szczepionek na terytorium Unii Europejskiej negocjowane były przez Komisję Europejską. Tymczasem KE sceptycznie odnosi się do możliwości zawarcia porozumienia z Rosją. Wyłamanie się Niemiec z solidarności europejskiej byłoby w tej sytuacji fatalną informacją dla krajów, które nie mają takich możliwości negocjacyjnych, jak największa gospodarka Europy.

Sputnik przyleci w czerwcu?

(PS, GN)