Niemcy: Nauczyciele i medycy wywalczyli podwyżki. W przyszłym roku dostaną m.in. po 1300 euro „premii covidowej”

Około 3,5 miliona pracowników sektora publicznego w Niemczech, w tym medyków i nauczycieli, otrzyma w przyszłym roku podwyżkę o 2,8 procent i wolną od podatku premię COVID-19 w wysokości 1300 euro. Po  650 euro premii covidowej otrzymają praktykanci i stażyści w instytucjach publicznych. Takie zapisy zawiera nowy układ zbiorowy dla służby publicznej krajów związkowych, który ma obowiązywać przez dwa lata.

Porozumienie między związkami zawodowymi a większością 16 niemieckich landów jest wynikiem serii strajków, zwłaszcza w sektorze opieki zdrowotnej i ma obowiązywać przez dwa lata.

Jak podała agencja Associated Press związki początkowo żądały podwyżki płac o 5 procent wskazując na rosnące koszty życia i dodatkowe napięcia, z jakimi borykają się grupy zawodowe, które reprezentują podczas pandemii COVID-19.

– Udało nam się odeprzeć atak na pracowników” – tak układ zbiorowy pracy dla służby publicznej krajów związkowych komentował szef centralnego związku służb publicznych (Dbb) Ulrich Silberbach.

Porozumienie zawarto z przywódcami 15 z 16 niemieckich landów, ponieważ w Hesji podobne porozumienie zawarto już w październiku. Dotyczy szpitali publicznych, szkół, policji, straży pożarnej i urzędników.

Źródło: AP News

Fot: GEW

Polski rząd planuje zamrozić płace w budżetówce? W Wielkiej Brytanii nauczyciele dostaną podwyżki za udział w walce z pandemią