Polski rząd planuje zamrozić płace w budżetówce? W Wielkiej Brytanii nauczyciele dostaną podwyżki za udział w walce z pandemią

Z założeń do projektu przyszłorocznego budżetu wynika, że płace w budżetówce, w tym wynagrodzenia nauczycieli,  mają zostać utrzymane na nominalnym poziomie z 2020 r. –poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Tymczasem w Wielkiej Brytanii ogłoszono właśnie, że 900 tys. pracowników sektora publicznego otrzyma podwyżkę przekraczającą tegoroczną inflację. Wzrost wynagrodzeń obejmie m.in. lekarzy oraz nauczycieli i jest podziękowaniem za pomoc w czasie pandemii.

Do końca lipca resort finansów ma przedstawić założenia do budżetu na 2021 rok partnerom społecznym z Rady Dialogu Społecznego. „W przyszłorocznym budżecie państwa nie zaplanowano podwyżek dla budżetówki” – podkreślił  „DGP”. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa.

Według informacji dziennika MF zakłada, że gospodarka będzie się rozwijać w tempie 4 proc. PKB, a średnioroczna inflacja wyniesie 1,8 proc. Płaca minimalna miałaby wynieść 2716 zł, a nie 3000 zł, jak zapowiadali liderzy PiS. Waloryzacja emerytur i rent ma wynieść nie mniej niż 70 zł. W 2021 r. mają zostać wypłacone 13 i 14. emerytura, co obiecywał w kampanii prezydent Andrzej Duda. Więcej na temat planów budżetowych MF można przeczytać tutaj.

Warto zwrócić uwagę, że zupełnie inne podejście do kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa mają władze Wielkiej Brytanii. Minister finansów Rishi Sunak, ogłosił właśnie podwyżki m.in. dla nauczycieli i podkreślił „istotny wkład” wielu pracowników budżetówki w walce z pandemią koronawirusa.

Skarb Państwa przekazał, że podwyżki płac – wynoszące maksymalnie 3,1 proc. za rok – będą pochodzić z obecnych budżetów poszczególnych ministerstw. Nauczyciele w Anglii oraz stomatolodzy i lekarze w całej Wielkiej Brytanii odnotują największy wzrost płac, odpowiednio o 3,1 proc. i 2,8 proc. Policja, funkcjonariusze więzienni i pracownicy National Crime Agency w Anglii i Walii otrzymają podwyżkę o 2,5 proc., podczas gdy członkowie sił zbrojnych w całej Wielkiej Brytanii otrzymają 2 proc. Członkowie wymiaru sprawiedliwości i wyżsi urzędnicy służby cywilnej w Wielkiej Brytanii – tym osobom również wzrosną wynagrodzenia o 2 proc.

Podwyższonych płac nie otrzymają pielęgniarki, ponieważ wciąż obowiązuje je trzyletnie porozumienie płacowe, które zawarto w 2018 r.

(JK, GN)

We wrześniu nowelizacja budżetu. Co z podwyżkami dla nauczycieli?

We Włocławku nauczyciele zaopiekują się dziećmi personelu medycznego. Zgłosili się na ochotnika