NIK podjęła kontrolę w resorcie ministra Czarnka ws. „Willi Plus”. Jest też kolejny sondaż. Co o tej sprawie sądzą Polacy?

Przed weekendem do siedziby MEiN wkroczyli inspektorzy NIK i zabezpieczają dokumenty dotyczące konkursu ministra Czarnka w sprawie dofinansowywania nieruchomości na łączną kwotę 40 mln zł – poinformowała posłanka KO Katarzyna Lubnauer. O aferę nazywaną „Willa plus” zapytano też Polaków w sondażu SW Research dla rp.pl. Ponad połowa ankietowanych negatywnie ocenia program ministerstwa, którym kieruje Przemysław Czarnek.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało ze swojego programu 40 mln zł na wsparcie 42 organizacji. Niektóre z nich są blisko powiązane z Prawem i Sprawiedliwością.

Krystyna Szumilas, która w rządzie PO-PSL kierowała resortem edukacji, wraz z posłanką KO Katarzyną Lubnauer złożyły wnioski do NIK i prokuratury o zbadanie legalności działań Ministerstwa Edukacji i Nauki przy przyznawaniu dotacji w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych, m.in. dotacji na zakup nieruchomości dla organizacji związanych ze Zjednoczoną Prawicą.

„Jest już odezw Najwyższej Izby Kontroli. Wczoraj otrzymałyśmy informację z MEiN, że NIK kontroluje MEiN – (Izba) wydała polecenie zabezpieczenia wszelkich dokumentów związanych z tym konkursem, zdigitalizowania ich, tak żeby można było rzetelnie sprawdzić w jaki sposób ten konkurs został przeprowadzony. Mam bardzo duże wątpliwości co do przeprowadzenia tego konkursu zgodnie z obowiązującym prawem” – mówiła posłanka Szumilas podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

„Cieszę się, że NIK tak szybko zareagowała na nasz wniosek o kontrolę. To pokazuje, że >>Willa Plus<< jest sprawą, w której również NIK znalazła – na podstawie naszego wniosku – argumenty do tego, żeby zadziałać bardzo szybko. Bardzo się cieszę, że są zabezpieczane w MEiN dokumenty, żeby tę aferę rozliczyć, żeby nie było mataczenia i sytuacji, że nie można dostać się do dokumentów i sprawdzić, co tak naprawdę MEiN zrobiło” – skomentowała była minister edukacji.

„Jak ocenia Pani/Pan sprawę tzw. Willi plus – przekazanie przez resort edukacji 40 mln zł organizacjom pozarządowym, z których niektóre, za przekazane pieniądze, kupiły nieruchomości?”. Takie pytanie zadano w sondażu SW Research dla rp.pl.

55,8 proc. uczestników badania odpowiedziało, że sprawę „Willa plus” ocenia negatywnie. Pozytywny stosunek do działań resortu, którym kieruje Przemysław Czarnek, ma 12,2 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie ma 17,2 proc. zapytanych, natomiast 14,8 proc. stwierdziło, że nie słyszało o aferze.

„Mężczyźni (60 proc.) częściej niż kobiety (52 proc.) negatywnie wypowiadają się na temat sprawy tzw. Willi plus. Zła opinia o zakupie przez organizacje pozarządowe nieruchomości za publiczne pieniądze przybiera na intensywności wraz z wiekiem (33 proc. – badani do 24 lat, 69 proc. – osoby powyżej 50 lat). Analogiczny trend występuje także w przypadku wykształcenia (38 proc. – osoby posiadające wykształcenie podstawowe/gimnazjalne, 63 proc. – badani z wykształceniem wyższym)” – opisuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu SW Research.

„Sześciu na dziesięciu respondentów (61 proc.) z dochodem powyżej 5000 zł netto negatywnie ocenia sprawę. (…) Takiego samego zdania jest niemal trzy czwarte badanych (72 proc.) z miast liczących między 200 a 499 tys. mieszkańców” – czytamy.

(GN)

Ankieta Głosu. Na co należałoby przeznaczyć miliony wydane na “Willa plus”? Dodatek inflacyjny? Zatrudnienie specjalistów w szkołach? Remonty?

Sondaż: 68 proc. pytanych uważa, że obecny szef resortu edukacji powinien podać się do dymisji

Opozycja wspólnie chce odwołać Przemysława Czarnka. Wniosek Lewicy z szerokim poparciem