Nobel z chemii za badania nad modyfikacjami genów

Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymały dwie badaczki – Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna – za osiągnięcia w edycji genomu i opracowanie metody pozwalającej na modyfikacje genów

Komitet Noblowski wyróżnił badaczki za „wynalezienie metody edycji genomu”.

Emmanuelle Charpentier urodziła się we Francji, ale pracuje w Max Planck Unit for the Science of Pathogens w Berlinie. Jennifer A. Doudna jest natomiast Amerykanką i pracuje w University of California w Berkeley w Kalifornii.

Charpentier i Doudna odkryły jedno z najlepszych narzędzi technologii genowej, czyli tzw. nożyczki genetyczne CRISPR/Cas9. Dzięki temu narzędzi, naukowcy mogą zmieniać DNA zwierząt, roślin i mikroorganizmów z niespotykaną dotąd precyzją.

Według Komitetu Noblowskiego, „technologia ta wywarła rewolucyjny wpływ na nauki przyrodnicze i wniosła wkład w nowe terapie przeciwnowotworowe i pomaga spełnić marzenie o leczeniu chorób dziedzicznych”. Odkrycie Charpentier i Doudny miało epokowe znaczenie dla nauki oraz „przyniosło ludzkości ogromne korzyści”.

Wczoraj ogłoszono laureatów Nagrody Nobla z fizyki. Komitet Noblowski wyróżnił troje badaczy: Rogera Penrose’a, Reinharda Genzela i Andreę Ghez za badania czarnych dziur, czyli „najbardziej tajemniczych zjawisk we wszechświecie”.

W poniedziałek Nobla z medycyny i fizjologii otrzymali: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C.

Jutro ok. godz. 13.00 dowiemy się, kto otrzyma Literacką Nagrodę Nobla, a w piątek – Pokojową Nagrodę Nobla. W poniedziałek wyłoniony zostanie laureat Nagrody Nobla z ekonomii.

(PS, GN)