Nobel z ekonomii przyznany za badania nad bankami i kryzysami finansowymi

Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig zostali laureatami Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii – przekazała Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Laureaci otrzymali Nagrodę Nobla „za badania nad bankami i kryzysami finansowymi”.

Ben S. Bernanke pracuje w Instytucie Brookingsa, a w latach 2006-2014 stał na czele Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, czyli amerykańskiego odpowiednika banku centralnego. Douglas W. Diamond jest związany z Uniwersytetem Chicagowskim, zaś Philip H. Dybvig z Uniwersytetem Waszyngtona w St. Louis. Wszyscy trzej naukowcy są Amerykanami.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie można otrzymać w tej dyscyplinie nauki. W przeciwieństwie do przyznawanych od 1901 roku nagród – pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi – Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

W piątek Norweski Komitet Noblowski ogłosił, że laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali szef białoruskiego Centrum praw człowieka Wiasna Aleś Białacki, rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

(JK, GN)

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla Annie Ernaux. To francuska nauczycielka