Nowe fakty ws. masakry w szkole w Teksasie. „Nauczycielki zginęły próbując ratować swoich uczniów”

Amerykańskie media ujawniają kolejne wstrząsające fakty dotyczące masakry w Uvalde, gdzie 18-latek zamordował w szkole podstawowej 19 dzieci i dwie nauczycielki. To najbardziej tragiczna strzelanina w szkole od 10 lat, gdy w szkole Sandy Hook w Connecticut zginęło 26 osób, w tym 20 dzieci.

Motyw, który stał za zbrodnią dokonaną przez 18-letniego Salvadora Ramosa, wciąż jest przedmiotem śledztwa. Zdaniem policji nastolatek nie miał kryminalnej przeszłości. Nic też nie wskazywało na to, aby np. miał zaburzenia psychiczne.

16-tysięczne Uvalde pogrążyło się w żałobie. Większość ofiar to uczniowie czwartej klasy, czyli dzieci w wieku 10 lat. Zginęły też dwie nauczycielki. Amerykańskie media podkreślają, że zginęły śmiercią bohaterską próbując chronić dzieci.

„Eva Mireles i Irma Garcia były dwiema najwspanialszymi nauczycielkami, jakich Uvalde w Teksasie kiedykolwiek znała” – napisała mieszkająca w Uvalde specjalistka ds. edukacji Natalie Arias.

49-letnia Irma Garcia  przez 23 lata uczyła w Robb Elementary School. W 2019 r. została wybrana nauczycielką roku w szkole. „Chcę, aby została zapamiętana jako osoba, która poświęciła swoje życie i narażała swoje życie dla swoich dzieci” – napisał bratanek Garcii John Martinez.

Na domiar złego w czwartek zmarł mąż nauczycielki. Mężczyzna miał atak serca. Osierocił czwórkę dzieci. Jak przekazała jego rodzina, „zmarł z żalu” po stracie żony.

Druga zamordowana nauczycielka to 44 letnia Eva Mireles, która w zawodzie pracowała od 17 lat. W podstawówce Robb Elementary School uczyła czwartoklasistów. Jej mąż Ruben Ruiz jest szkolnym ochroniarzem.

Audrey Garcia – matka Gabby, uczennicy z zespołem Downa – powiedziała „Washington Post” że nigdy nie zapomni zaangażowania i uwagi, jaką Mireles poświęcała jej córce – dziś 23-letniej kobiecie – gdy uczyła ją w szkole podstawowej.

We wtorek Garcia opublikowała na Twitterze wspólne zdjęcie swojej córki i jej dawnej nauczycielki. „Po tylu latach wciąż troszczyła się o Gabby. Chcę tylko, by wszyscy wiedzieli, jaką była osobą i jakim pedagogiem. Nie chcę, by o niej zapomniano” – napisała kobieta.

(JK, GN)

Źródło: BBC News, Washington Post

Fot: Twitter

USA. Strzelanina w szkole w Teksasie. Zginęło 21 uczniów i nauczycieli oraz napastnik