USA. Strzelanina w szkole w Teksasie. Zginęło 21 uczniów i nauczycieli oraz napastnik

Tragedia w szkole podstawowej w Teksasie. W wyniku strzelaniny w szkole podstawowej w Uvalde zginęło co najmniej 21 osób, w tym 18 uczniów, dwoje nauczycieli oraz napastnik. Zastrzelony przez policjantów morderca Salvador Romas był prawdopodobnie byłym uczniem liceum w Uvalde. Prezydent USA Joe Biden wezwał we wtorek Kongres do wprowadzenia ograniczeń w dostępie do broni palnej.

Do zdarzenia doszło 24 maja czasu lokalnego w niewielkim miasteczku Uvalde w stanie Teksas oddalonym o około 100 km od granicy z Meksykiem. Jak podaje szef miejscowej policji Pete Arredondo, napastnik działał sam. Jego tożsamość została podana do publicznej wiadomości. Nieznane pozostają natomiast motywy działania.

Śledczy ujawnili jedynie, że 18-letni Salvador Romas porzucił swój samochód przed szkołą podstawową, a następnie wbiegł do budynku z bronią, którą miał kupić na swoje 18. urodziny. Według stacji CNN zabójca przed wtargnięciem do szkoły zabił swoją babcię.

Specjalne oświadczenie wydał prezydent Joe Biden. – Mam już tego dość. Musimy działać. I nie mówcie mi, że nie możemy mieć wpływu na to, co się dzieje. Jako naród musimy zadać sobie pytanie: kiedy, na Boga, przeciwstawimy się temu lobby, które chce łatwego dostępu do broni? – pyta m.in. amerykański przywódca.

Prezydent USA nakazał opuszczenie flag do połowy masztów na Białym Domu i innych budynkach administracji państwowej w ramach hołdu dla ofiar strzelaniny.

W Robb Elementary School uczy się prawie 600 uczniów w klasach 2-4. W amerykańskich szkołach klasy te składają się zazwyczaj z dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Miejscowe władze nie podały, w jakim wieku były dzieci, które zginęły we wtorkowej strzelaninie. Wiadomo tylko, że był to ostatni tydzień zajęć w szkole przed przerwą wakacyjną.

Telewizja KSAT z San Antonio podała, że wśród zabitych jest Eva Mireles, nauczycielka czwartej klasy w Robb Elementary. – Moja siostrzenica, Eva Mireles, ucząca blisko 17-lat nauczycielka, wraz z innym nauczycielem i 18 dziećmi straciła życie w bezsensownej, tragicznej strzelaninie. Jestem rozwścieczona, że takie strzelaniny nadal mają miejsce, te dzieci są niewinne, karabiny nie powinny być łatwo dostępne dla wszystkich. To jest moje rodzinne miasto, mała społeczność licząca mniej niż 20 000 mieszkańców. Nigdy nie wyobrażałam sobie, że coś takiego może się zdarzyć, zwłaszcza bliskim. Nie ujawniono jeszcze wszystkich faktów, ale wszystko, co możemy zrobić, to gorąco modlić się za nasz kraj, państwo, szkoły, a zwłaszcza za rodziny wszystkich ofiar – mówiła w KSAT ciotka zabitej Martinez Delgado.

„Przemoc z użyciem broni to rak i nikt z nas nie powinien tolerować ani chwili dłużej. Podjęliśmy decyzję, aby to trwało i możemy podjąć decyzję, aby w końcu coś zrobić – zrobić wszystko – aby położyć kres temu szaleństwu” – czytamy m.in. w stanowisku amerykańskiego związku zawodowego zrzeszającego nauczycieli –American Federation of Teachers (AFT).

„Musimy uczynić nasze szkoły bezpiecznymi i przyjaznymi miejscami, w których każdy uczeń może się rozwijać” – podkreśla z kolei National Education Association, największy nauczycielski związek zawodowy w USA.

„Dramat uczniów, rodziców i nauczycieli w szkole w Texasie. Wyrazy żalu i współczucia. To też powód do przemyśleń dla naszych zwolenników militaryzacji” – napisał na Twitterze Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

(JK, GN)

Źródło: Media

Fot: Wikipedia

Mija 10 lat od zamachu Breivika na wyspie Utoya. Norwegia oddaje hołd ofiarom

Kazań. Nowe informacje ws. strzelaniny w szkole. Zginęło siedmioro uczniów i dwie nauczycielki, w tym 25-latka

Co się dzieje? Uczeń w Głogowie „żartował” celując do nauczyciela z atrapy broni. W Warszawie uczniowie mieli planować zamach