Premier Morawiecki zapowiada: Większy wpływ rodziców na program nauczania i „gry komputerowe w kanonie lektur”

Gry komputerowe wchodzą już do kanonu polskiej kultury i warto to wykorzystać – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w studio 11 bit Studios, czyli jednego z najważniejszych producentów gier komputerowych. – My również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych – zapowiedział. W pierwszej kolejności do kanonu lektur nieobowiązkowych ma trafić jedna z najbardziej znanych produkcji firmy This War of Mine.

– Poprzez włączanie gier do systemu edukacji będziemy poszerzać naszą wyobraźnię i wnosić coś nowego do kultury – nie tylko polskiej, ale i całego świata – oświadczył premier Morawiecki. – Myślę, że ta nowa forma wyrazu kultury i wnikania w rzeczywistość świata jest bardzo ważna. Pokazuje młodym ludziom, jak podążać dobrymi ścieżkami życia. Wszystkim twórcom bardzo dziękuję, że rozsławiacie imię Polski na całym świecie –powiedział premier.

Szef rządu chce by już od roku szkolnego 2020/2021 dla roczników 2002 i starszych (czyli powyżej 18. roku życia) była dostępna gra This War of Mine. Tytuł ma trafić do wszystkich szkół średnich i być jedną z pozycji nieobowiązkowych.

Jak donosiło radio Kraków premier już w zeszłym tygodniu odwiedził 11 bit Studios, by przedyskutować wdrożenie pierwszej gry na listę lektur szkolnych. This War of Mine może trafić do wszystkich średnich szkół. Według radia Kraków projekt został przedyskutowany z ministrem edukacji, Dariuszem Piątkowskim.

This War of Mine to produkcja opowiadająca o wojnie, ale nie z punktu widzenia żołnierzy, a oczami cywilów walczących o przetrwanie. Gracze w produkcji, która wyróżnia się także wyjątkowym stylem graficznym, muszą dokonywać trudnych moralnie wyborów i prowadzić narrację w ten sposób, aby postacie, którymi się „opiekują” przetrwały wojnę.

Ale to nie koniec „edukacyjnej ofensywy” szefa rządu. Podczas spotkania z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin Trzy Plus oraz Fundacji Mamy i Taty szef rządu oświadczył, że „rodzice muszą mieć wgląd w program nauczania w szkołach i muszą mieć większy udział w podstawach programowych i zwłaszcza w dodatkowych przedmiotach proponowanych w szkole”.

– To jest drobna zmiana. Rodzice mają wyrazić zgodę na udział dzieci w zajęciach dodatkowych, a organizacje, które wchodzą do szkół, mają przedstawić pełen program, materiał audiowizualny tych zajęć – stwierdził.

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus oraz Fundacja Mamy i Taty chcą wzmocnienia prawa rodziców do edukacji swoich dzieci. Przedstawili w czwartek własny obywatelski projekt w tej sprawie.

– Tak powinno być, żeby jeszcze mocniejszy był udział rodziców w podstawach programowych, a w szczególności w tych dodatkowych przedmiotach, które są proponowane w różnych szkołach. To rodzice muszą o tym zadecydować. Rodzina musi być wolna od ideologii wskazał szef rządu.

– Polska będzie silna na fundamencie rodziny. Bardzo dziękuję panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, że on tak bardzo dba o rodzinę, że poprzez podpisanie Karty Rodziny pokazał co jest najważniejsze w Polsce, co jest najważniejsze dla Polaków podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że w Karcie Rodziny zapisano m.in. obronę instytucji małżeństwa czy „ochronę dzieci przed ideologią LGBT”.

(JK, GN)

Premier wyraził ubolewanie z powodu wypowiedzi Ardanowskiego