Ponad 3 tys. przypadków! Nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce

Mamy nową najwyższą dobową liczbę zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o 3003 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 75 osób.  Poprzedni rekord zakażeń odnotowano w sobotę 3 października  – wykryto wtedy 2 tys. 367 przypadków zakażeń. Jeszcze 24 września rekordem było 1136 przypadków zakażeń, a 1 października – 1967.

W ciągu doby wykonano ponad 44 tys. testów na COVID-19, a do respiratorów podłączonych jest 283 pacjentów. To również najwyższe wskaźniki od początku pandemii.

– Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadki nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach – powiedział PAP dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor Zieliński zaznaczył, że wskaźnik trafności wykonanych testów wynosi obecnie blisko trzech procent, co oznacza, że na 100 wykonanych testów diagnostycznych wykrywa się prawie trzech chorych. Jednocześnie ekspert wytłumaczył, że zakażonych COVID-19 może być nawet 10 razy więcej niż pokazują oficjalne dane.

Jego zdaniem w najbliższym miesiącu może być 3-5 tysięcy zarejestrowanych nowych przypadków dziennie, dochodząc nawet do 10 tysięcy, a w listopadzie, grudniu  dziennych zgonów z powodu COVID-19 mogłoby być około tysiąca. – Oczywiście do tego nie dojdzie, bo pewnie resort zdrowia będzie reagować – zastrzegł.

Od soboty dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach. 17 z nich jest w strefie czerwonej, a 34 w żółtej.  W czwartek na nowej liście powiatów z obostrzeniami znajdzie się ich ponad setka, w tym “duża ilość miast” na czele z Warszawą w strefie żółtej.

(JK, GN)

Koronawirus w szkołach. Stan na wtorek

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce: Prawie 2300 nowych przypadków