Niemieckie działania zbrojne rozpoczęły się 81 lat temu o godz. 4.35 od zbombardowania Wielunia. Kilka minut później – o 4.47 padły salwy z pancernika „Schleswig-Holstein” oddane w kierunku Westerplatte. We wtorek prezydent Andrzej Duda brał udział w obchodach przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Z kolei premier Mateusz Morawiecki obecny był w Wieluniu. – Dziś, w tej chwili, oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli. Oddajemy jednocześnie w obu tych miejscach – powiedział prezydent.
W tym roku uroczystość na Westerplatte została zorganizowana przez Wojsko Polskie. – Tutaj na Westerplatte zaatakowano polskich żołnierzy. W Wieluniu niemieccy lotnicy zrzucili bomby na śpiące miasto. Czcimy dziś pamięć naszych poprzedników – mówił Andrzej Duda.
Podczas uroczystości Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte kombatanci, harcerze, weterani i żołnierze zapalili Znicz Pokoleń. Odegrano też „Marsz Bohaterów Westerplatte”.
🇵🇱Na #Westerplatte rozpoczęły się uroczystości w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Marszałek #Sejm.u @elzbietawitek oddała hołd Bohaterom pochowanym na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego pic.twitter.com/rUgb8PMXQg
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) September 1, 2020
Główną uroczystość poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów na Cmentarzu Obrońców Westerplatte oraz zapalenia zniczy w miejscu ekshumacji szczątków żołnierzy polskich poległych na Westerplatte.
Przypomnijmy, że garstkę obrońców Westerplatte (blisko 200-osobowa załoga) 81 lat temu atakowało łącznie ok. 3,5 tysięcy żołnierzy różnych formacji, wspieranych przez 65 dział z lądu i morza oraz lotnictwo. Na samym pancerniku „Schleswig-Holstein” znajdowało się blisko 1200 żołnierzy, z których większość potem wyszła na ląd. Ataki z powietrza w Zatoce Gdańskiej prowadziło sto maszyn Luftwaffe”. Załoga Westerplatte skapitulowała dopiero 7 września o godz. 12.
Prezydent @AndrzejDuda na Westerplatte: To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły.https://t.co/u6t2m9Gq29 pic.twitter.com/oErFyw9aNo
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 1, 2020
Obchody 81 rocznicy wybuchu wojny trwały też w Wieluniu. O godzinie 4.40 w całym mieście rozległy się syreny. W ten sposób mieszkańcy Wielunia od lat upamiętniają ofiary niemieckiego bombardowania z 1 września 1939 roku, które zabiło wielu mieszkańców i unicestwiło miasto.
Od rana do godz. 14.00 1 września 1939 roku na Wieluń spadło blisko 400 bomb o łącznej wadze ok. 46 ton. Według różnych szacunków podczas nalotów niemieckiej Luftwaffe w mieście i okolicach zginęło od ok. 1,2 tys. do 2 tys. osób.
– Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców – ludobójstwo i eksterminacja – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Noc jest najczarniejsza przed świtem. Stajemy tutaj przed świtem, tak jak oni. Myślimy o tych, którzy wtedy wchodzili w ponad 5 lat wojny. Tak jak oni wypatrujemy świtu. Oni na ten świt musieli czekać długo – w biedzie i głodzie – mówił szef rządu.
Premier @MorawieckiM złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar bombardowania Wielunia 1939. pic.twitter.com/YwbcWblwDy
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 1, 2020
Więcej informacji na temat wybuchu II wojny światowej i obchodów 81 rocznicy tego wydarzenia można znaleźć na portalu dzieje.pl
(JK, GN)
Fot: Wikipedia
Gotowi do walki. Nauczyciele w obliczu II wojny światowej: jedność i siła