Od 1 września rozszerzony program szczepień przeciw HPV. Rusza wspólny program MEN i MZ w szkołach

Rusza wspólny program MZ i MEN szczepień w szkołach przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na nowotwory m.in. szyjki macicy, gardła i głowy – poinformowały na wspólnej konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka oraz ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV zostanie rozszerzony i obejmie dzieci od 9. do 14. roku życia. Zmiany umożliwiają również wykonanie szczepień we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne, jak też realizację szczepień przez POZ w szkołach podstawowych.

– Rak zabija – rak szyjki macicy, rak głowy, rak gardła, różne inne nowotwory wywoływane tym wirusem. To jest jedyny nowotwór, na który jest szczepionka – podkreśliła minister Nowacka.

Zaznaczyła, że za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole. – Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do POZ, żeby tam zaszczepić dziecko – mówiła. Dodała, że szczepienia przeprowadzą specjaliści. Poprzedzone będą akcją edukacyjną.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna tłumaczyła, że szczepienie przeciwko wirusowi HPV oferowane uczniom szkół podstawowych jest dobrowolne – rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić.

Zaapelowała też do dyrektorów szkół podstawowych, by zgłaszali swoje placówki do rozpoczętego w poniedziałek programu MZ i MEN bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla uczniów w wieku 9-14 lat. – To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci – powiedziała szefowa MZ.

 

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

Więcej informacji tutajtutaj

(GN)

Fot: MZ/platforma X