Od 4 maja można wyjechać do szkoły za granicę i skorzystać z „Orlika”

Od poniedziałku 4 maja br. polscy uczniowie i studenci kształcący się w innych krajach mogą przekraczać granicę bez konieczności odbycia po powrocie 14-dniowej kwarantanny.

Weszło w życie nowe rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z dokumentem, od 4 maja z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do kraju zwolnieni są m.in. uczniowie i studenci przekraczający polską granicę, by pobierać naukę w innym państwie strefy Schengen. Przepis dotyczy głównie młodzieży z rejonów przygranicznych pobierających naukę w niemieckich szkołach średnich. Konieczność odbycia 14-dniowej kwarantanny praktycznie uniemożliwiłaby uczniom przystąpienie do matury w niemieckich placówkach oświatowych.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

Nauczycielu, czy w Twojej gminie/Twoim mieście samorząd zdecydował o otwarciu przedszkoli od 6 maja?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Uczniowie i studenci podczas przekraczania granicy będą musieli udokumentować to, że kształcą się w innym kraju.

Mogą już wznowić swoją działalność m.in. hotele, biblioteki, archiwa, muzea oraz inne instytucje kulturalne. A także galerie handlowe (choć z pewnymi ograniczeniami).

Od poniedziałku można też korzystać ze stadionów sportowych, boisk, w tym boisk szkolnych i „Orlików”, otwartych strzelnic, skoczni narciarskich, torów łuczniczych, otwartych torów wrotkarskich, otwartych torów rolkowych, otwartych skateparków, otwartych torów gokartowych, otwartych torów kolarskich. W obiektach tych będzie mogło jednak przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób plus 1 trener.

Rząd postanowił ponadto uruchomić korty tenisowe (ograniczenie – w tym samym czasie na jednym korcie mogą przebywać 4 osoby i 1 trener), pola golfowe (ograniczenie do 6 osób na dołek), kluby jeździeckie, jak również umożliwił korzystanie z kajaków, łódek, rowerów wodnych, motorówek, skuterów wodnych.

Piłkarska ekstraklasa oraz liga żużlowa będą mogły rozgrywać mecze bez udziału publiczności.

Osoby korzystające z obiektów sportowych muszą mieć dostęp do środków dezynfekujących. Wszystkie urządzenia i sprzęt sportowy trzeba będzie regularnie odkażać.

W handlu nadal mają obowiązywać dotychczasowe obostrzenia dotyczące m.in. liczby osób przebywających w sklepie. Podobnie jak w zakładach pracy.

Od 4 maja osoby potrzebujące rehabilitacji będą mogły korzystać z tego świadczenia opieki zdrowotnej. Nadal jednak nie przewidziano możliwości uruchomienia sanatoriów i uzdrowisk. Obowiązywać ma także zakaz działalności dentobusów.

Jak dotychczas funkcjonować ma bezterminowy zakaz odwiedzania ogrodów zoologicznych i korzystania z placów zabaw (co ciekawe, od 6 maja br. dzieci będą mogły się bawić na placach zabaw znajdujących się na terenie przedszkoli). Podobnie jak obostrzenia w poruszaniu się pieszo (odstęp 2 metrów od siebie i zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci poniżej 13. roku życia).

Od 6 maja samorządy będą natomiast mogły uruchamiać usługę rowerów miejskich.

Do odwołania obowiązywać ma za to obowiązek „zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy lub kasku ochronnego (…) ust i nosa” w przestrzeni publicznej.

Rozporządzenie dostępne jest TUTAJ.

(PS, GN)

Poradnie i przedszkola wracają do pracy, jeśli tak zdecydują organy prowadzące