Od poniedziałku testy nauczycieli na obecność SARS-CoV-2. Według MEiN zgłosiło się 165 tys. osób

W poniedziałek rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.

Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania, otrzyma odpowiednie skierowanie. Jak podało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki, do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych.

Badania będą wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa) w jednostkach inspekcji sanitarnej i w punktach drive-thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Według części specjalistów np. dr Pawła Grzesiowskiego, immunologa i eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19  jednorazowe badania przesiewowe nie wystarczą, bo nie chronią przed zakażeniem. „Jedynym sensownym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest zaszczepienie nauczycieli dlatego szkoły powinny ruszyć w II kwartale” – podkreśla Grzesiowski.

Nadal nie ma też decyzji dotyczącej formuły funkcjonowania szkół po feriach.

 (JK, GN)

Od poniedziałku ruszają badania przesiewowe w oświacie. Załapią się na nie tylko niektórzy