W poniedziałek rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.
Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.
Około 1️⃣6️⃣5️⃣ tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół zainteresowanych testami na koronawirusa, blisko 6️⃣0️⃣0️⃣ punktów wymazowych w całej Polsce, około 1️⃣3️⃣0️⃣ zespołów @terytorialsi wspomagających akcję @GIS_gov, MEiN i @MZ_GOV_PL. pic.twitter.com/KrlJ5ucWW8
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 8, 2021
Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania, otrzyma odpowiednie skierowanie. Jak podało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki, do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych.
ℹ️ Informacja dla nauczycieli i pracowników klas I-III szkół podstawowych oraz szkół specjalnych dotycząca testowania na obecność SARS-CoV-2. Masz pozytywny test na koronawirus. Co dalej? ⬇️⬇️⬇️ pic.twitter.com/vOI4ssFz8e
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) January 8, 2021
Badania będą wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa) w jednostkach inspekcji sanitarnej i w punktach drive-thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Według części specjalistów np. dr Pawła Grzesiowskiego, immunologa i eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 jednorazowe badania przesiewowe nie wystarczą, bo nie chronią przed zakażeniem. „Jedynym sensownym rozwiązaniem w obecnej sytuacji jest zaszczepienie nauczycieli dlatego szkoły powinny ruszyć w II kwartale” – podkreśla Grzesiowski.
Otwarcie szkół dla klas 1-3 może nastąpić nie wcześniej niż 2 tygodnie po podaniu pierwszego szczepienia nauczycielom i pozostałym dorosłym pracownikom szkół. Jednorazowe badania przesiewowe nie wystarczą, bo nie chronią przed zakażeniem. Otwarcie szkół bez szczepień = III fala
— Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) January 9, 2021
Nadal nie ma też decyzji dotyczącej formuły funkcjonowania szkół po feriach.
Jeżeli uczniowie kl.I-III nie wrócą do szkół https://t.co/pfnxXi9C98 czemu służy testowanie n-li?
ZNP upominał się o testowanie od VIII-reakcja po 5-ciu miesiącach!.
Dziś zamiast testowania- konieczne jest szczepienie-i to już!!!
Szczepienie jest kluczem do normalności-CZEKAMY…— Krzysztof Baszczyńsk (@KBaszczynsk) January 10, 2021
(JK, GN)
Od poniedziałku ruszają badania przesiewowe w oświacie. Załapią się na nie tylko niektórzy