Od stycznia rodzice zapłacą więcej za pobyt dzieci w żłobkach. Tak samorządy „odbijają” sobie zbyt małą subwencję oświatową

Samorządy łatają dziury w swoich budżetach po wrześniowych podwyżkach dla nauczycieli, których nie pokryła rządowa subwencja. W związku z tym od 1 stycznia w całej Polsce rodzice będą musieli zapłacić więcej za żłobki.

Rodzice muszą liczyć się ze wzrostem cen za żłobki nawet o połowę. Podwyżki obejmą nie tylko opłaty za żłobek ale i za wyżywienie.

– Nie mamy już z czego dopłacać do żłobków. Przecież nie możemy oszczędzać na świetle. Musimy podnieść opłaty rodzicom, żeby wyjść na zero – stwierdził w „Gazecie Wyborczej” Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Według dziennika, w Kielcach opłaty za publiczne żłobki wzrosną o połowę. Od stycznia rodzice zapłacą za nie 150 zł miesięcznie, a nie 100, jak dotychczas. Wzrośnie też stawka żywieniowa – 7 zł zamiast 5,50 zł za dzień. Będzie to pierwsza podwyżka opłat od 2011 r.

Podobnie będzie w Toruniu. Jeśli dziecko przebywa w placówce osiem godzin dziennie, podwyżka wyniesie ok. 40 zł. W Łodzi, gdzie opłata za żłobek powiązana jest z pensją minimalną (od stycznia wyniesie ona 2,6 tys. zł), rodzice zapłacą 42 zł więcej – 312 zł zamiast 270. A radni zastanawiają się, czy można by podnieść opłaty do 390 zł.

„Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że są miasta, w których stawki już wzrosły. We Wrocławiu podskoczyły od września o 40 proc. – ok. 100 zł miesięcznie, w Szczecinie – o 35 proc. Od września rodzice płacą co najmniej 363 zł.

W Warszawie stawki się nie zmienią, gdyż miasto realizuje program bezpłatnych żłobków. W Poznaniu na razie też nie, ale radni uchwalili, że od 1 lutego opłata stała za żłobek będzie podlegać waloryzacji o inflację.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że opłaty za żłobki publiczne ustalają samorządy.

“W Warszawie miesięczny koszt utrzymania dziecka to ok. 1400 zł, we Wrocławiu – 1300. Część tej kwoty płacą rodzice, część gmina ze środków własnych, część to dotacja celowa z budżetu państwa, czyli program Maluch plus, który od 2011 r. dofinansowuje placówki publiczne i prywatne. Rząd na swój program przeznaczy w 2020 r. aż o 50 mln zł mniej niż w tym – i stracą na tym punkty prywatne” – czytamy.

(JK, GN)

Fot: um.warszawa.pl

Od 1 stycznia stołeczne żłobki tylko dla szczepionych dzieci. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie