Już po raz szósty American Councils for International Education oraz Ambasada USA w Polsce zapraszają uczniów klas pierwszych i drugich liceów i techników do udziału w programie FLEX (Future Leaders Exchange program).
Program FLEX (Future Leaders Exchange Program) został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Jest on całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. W programie uczestniczyło do tej pory ponad 28 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów.
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.
Absolwenci programu podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni i zaradni. Uczniowie uświadamiają sobie swoje mocne i słabe strony. Jedna z polskich FLEXerek, Julia Szukała, przyznaję, że „spędzenie ośmiu miesięcy w Amerykańskiej szkole pozwoliło jej na spełnienie wielu marzeń. Dzięki swoim niezwykłym nauczycielom zaczęła grać na skrzypcach i szybko okazało się, że stało się to jej ulubionym sposobem spędzania czasu wolnego. Nie mogłaby nie wspomnieć o koncertach z swoim chórem, które w łatwy sposób stały się jednymi z jej ulubionych wspomnień z całego roku wymiany. Również nigdy nie przypuszczałaby, że teatr okaże się być tak wciągający”. Z kolei Martyna Olkiewicz przyznaje, że „zakochała się w tenisie i że na pewno będzie kontynuować jej nową pasję w Polsce.” Martyna podkreśla: „Bycie częścią drużyny jest zdecydowanie jednym z najlepszych doświadczeń mojej wymiany. Poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy zawsze byli ogromnym wsparciem i motywatorem. Nigdy nie zapomnę jednego turnieju, gdy w 30 stopniach Celsjusza grałam swój finałowy mecz o 3 miejsce. Cała drużyna zebrała się pod kortem, aby mi kibicować. Mecz był dość ciężki i długi, ale finalnie udało mi się wygrać jednym setem. Było to niezapomniane uczucie. Popłakałam się ze szczęścia.”. Uczniowie poznają kulturę i język Stanów Zjednoczonych, doceniają różnorodność oraz wielokulturowość. Po powrocie uczniowie angażują się w działalność w swoich społecznościach lokalnych. Julia podkreśla, że „spędzała wiele czasu w szkole, ale jednocześnie cieszyła się każdą sekundą spędzoną tam. Czuła się spełniona doświadczając nowych rzeczy każdego dnia”. Na pytanie co było najciekawsze w czasie trwania wymiany Martyna odpowiada: „Nigdy nie pomyślałabym, że chodzenie do szkoły będzie dla mnie taką przyjemnością. Zawsze tyle rzeczy się dzieje, że nie ma czasu na nudę. W pierwszym semestrze byłam częścią cross country, czyli bieganie dystansowe, a później po zakończeniu sezonu przerzuciłam się na tenis. Jestem też zaangażowana w samorząd uczniowski, teatr i klub artystyczny”.
Uczniowie, którzy wyjadą z Polski do USA będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Julia cały czas tęskni za swoją rodziną goszczącą oraz przyjaciółmi ze szkoły. Podkreśla, że „częścią jej wymiany, za którą tęskni najbardziej są ludzie. Każda osoba, którą spotkała była dla niej inspiracją i sprawiła, że jej amerykański sen był tak wyjątkowy. Największą tego częścią była oczywiście jej rodzina goszcząca, ale zaprzyjaźniła się z wieloma innymi osobami, a w szczególności z innymi uczniami z wymiany. Wiele razy uczestniczyła wspólnie w wolontariacie podczas różnorodnych wydarzeń, świętowała swoje urodziny, Halloween, Boże Narodzenie, Sylwestra czy nawet Homecoming”. Martyna podkreślą inny aspekt wymiany: „Czasem zdarza się, że rodzina goszcząca, chcę gościć dwóch uczniów z wymiany i tak oto zyskałam siostrę, o której zawsze marzyłam. I to jeszcze z innego kraju! Największy plus posiadania host rodzeństwa, jest taki, że zawsze ma się przyjaciela i kogoś, na kogo możesz liczyć. Nikt inny nie zrozumie cię lepiej, niż uczeń z wymiany, który przechodzi przez dokładnie to samo co Ty!”.
Warto podkreślić, że Program FLEX pokrywa następujące koszty:
- Podróż z miejsca zamieszkania do USA oraz powrót do Polski
- Miesięczne stypendium na pokrycie wydatków osobistych
- Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
- Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
- Szkolenie przedwyjazdowe
- Udział w wydarzeniach lokalnych w miejscu zamieszkania w USA
- Ubezpieczenie medyczne
Rekrutacja potrwa do 15 października 2020 roku, jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich spełniających kryteria:
- Należy być uczniem 1 lub 2 klasy liceum/technikum
- Być urodzonym pomiędzy 15.07.2003 a 15.07.2006 (osoby z niepełnosprawnością: 15.02.2003-15.07.2006)
- Mieć dobre lub bardzo dobre wyniki w nauce
- Znać język angielski w stopniu umożliwiającym wypełnienie aplikacji online
- Spełniać wymogi określone dla osób ubiegających się o wizę typu J-1
- Posiadać obywatelstwo polskie
Zainteresowani mogą wypełnić aplikację online dostępną na stronie: https://ais.americancouncils.org/flex. W związku pandemią COVID-19 cały proces rekrutacji odbywa się online. Więcej informacji o procesie aplikowania: https://poland.americancouncils.org/aktualnoci/proces-rekrutacji-do-programu-flex-2021-22-odbdzie-si-cakowicie-online
Cały proces rekrutacji trwa ok. 8 miesięcy. Po wypełnieniu aplikacji online wszyscy uczniowie przystępują do krótkiego 15-minutowego testu z j. angielskiego. Wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w półfinałach, które odbędą się między listopadem a styczniem. Aplikację online można wypełnić tylko jeden raz.
Więcej informacji:
https://poland.americancouncils.org