OMKS chce, by szkoły klasyfikowały uczniów. ZNP: to rząd odpowiada za los maturzystów

Zrzeszający przedstawicieli szkół z 22 miast Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zaapelował o przeprowadzenie klasyfikacji tegorocznych maturzystów. Tymczasem ZNP oświadcza: odpowiedzialność za los maturzystów spada na rząd.

Rozmowy na ten temat między reprezentantami lokalnych komitetów strajkowych trwały niemal cały dzień i były wyjątkowo burzliwe. Ostatecznie OMKS zdecydował o wystowaniu apelu do nauczycieli szkół średnich o to, by część z nich na krótko zawiesiła swój udział w strajku i umożliwiła zwołanie rad pedagogicznych w celu klasyfikacji tegorocznych maturzystów. Tak, aby uczniowie otrzymali świadectwa najpóźniej w piątek 26 kwietnia br.

Nie oznacza to, że strajk w szkołach średnich zostanie zawieszony. W każdej placówce ma – jak twierdzi OMKS – nadal strajkować kilku nauczycieli, a pozostali zawieszą protest, aby zapewnić kworum podczas posiedzenia rady pedagogicznej.

Głos w tej sprawie zabrali także przedstawiciele ZNP. „Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych” – czytamy w komunikacie po wtorkowych obradach Prezydium ZG ZNP.

(PS, GN)