Z najnowszego raportu ONZ wynika, że w 2020 roku 30 proc. światowej populacji, nie miało całorocznego dostępu do odpowiedniej żywności. Głodu na świecie doświadczyło o 161 milionów więcej ludzi, niż w 2019 roku. Według raportu najwyższą cenę takiej sytuacji płacą najmłodsi, bowiem szacuje się, że 149 milionów dzieci w wieku poniżej piątego roku życia zbyt wolno rośnie z powodu niedożywienia, a ponad 45 milionów dzieci zbyt mało waży w stosunku do swojego wzrostu. Druga strona problemu, to prawie 39 milionów dzieci z nadwagą.
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała o „dramatycznym wzroście” poziomu głodu na świecie w 2020 roku. W raporcie podkreślono, że stan taki w dużej mierze wynika z pandemii koronawirusa i zaapelowano o przeznaczenie jak największych środków na walkę z niedoborem żywności.
World hunger has shot up during the pandemic, with children paying a high price.
A new report released today details six ways the world can make sure everyone has access to healthy and nutritious food.#SOFI2021https://t.co/bZLjSPp2OX
— UNICEF (@UNICEF) July 12, 2021
ONZ alarmuje, że w 2020 r. globalny wskaźnik wzrostu głodu przewyższył światowy wzrost populacji, przy czym szacuje się, że prawie 10 proc. wszystkich ludzi jest niedożywionych.
Raport zwraca uwagę, że najgwałtowniejszy wzrost głodu nastąpił w Afryce, gdzie 21 proc. ludzi, czyli 282 miliony osób jest niedożywionych. Po Afryce drugim najbardziej niedożywionym kontynentem jest Azja, gdzie 418 mln ludzi boryka się z głodem, a następnie jest Ameryka Łacińska i Karaiby, gdzie 60 mln ludzi dotyka ten problem.
The world is not on track to end hunger & malnutrition by 2030.
Last year, between 720 and 811 million people faced hunger.
Changes in our food systems are one of the smartest and most important investments we can make for a #ZeroHunger future. https://t.co/K5sYNhLLlj pic.twitter.com/BRnjdrHck6
— António Guterres (@antonioguterres) July 13, 2021
„Ponad połowa światowej populacji nie miała ochrony socjalnej, aby poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii. Mali rolnicy byli zmuszeni patrzeć, jak ich uprawy gniją podczas pandemii, podczas gdy światowe ceny żywności wzrosły o 40 proc. a największe firmy spożywcze zgromadziły w zeszłym roku ponad 10 miliardów dolarów dodatkowych przychodów” – podsumowano w raporcie.
Z kolei Oxfam – międzynarodowa organizacja humanitarna zajmująca się walką z głodem – podała, że na świecie co minutę umiera z głodu 11 osób, a liczba osób żyjących w warunkach zbliżonych do głodu zwiększyła się w ciągu ostatniego roku sześciokrotnie.
W raporcie pt. „Wirus głodu mnoży się”, Oxfam pisze, że liczba zgonów z powodu głodu jest wyższa niż w przypadku Covid-19, który zabija około siedmiu osób na minutę.
3 lethal Cs: Conflict, COVID , & Climate Change, have continued to deepen the hunger crisis. According to our report https://t.co/Gj0ENuufNc as many as 11 people are dying per minute from hunger.
You can take action and help end the #HungerVirus here: https://t.co/00CygN4ali pic.twitter.com/T2qgxd1KNp
— Oxfam International (@Oxfam) July 9, 2021
„Dzisiaj nieubłagany konflikt spowodowany skutkami gospodarczymi Covid-19 i pogłębiający się kryzys klimatyczny zepchnął ponad 520 tys. osób na skraj głodu” – podkreśliła dyrektor generalna Oxfam America, Abby Maxman . „Zamiast walczyć z pandemią, strony walczą ze sobą, zbyt często zadając ostatni cios milionom ludzi i tak już dotkniętych katastrofami związanymi z pogodą i wstrząsami gospodarczymi”.
Oxfam podał, że pomimo pandemii globalne wydatki wojskowe wzrosły o 51 miliardów dolarów – sumę, która co najmniej sześciokrotnie przekracza kwotę, której ONZ potrzebuje, aby powstrzymać głód na świecie.
W raporcie poinformowano, że najbardziej dotknięte głodem kraje to Afganistan, Etiopia, Sudan Południowy, Syria i Jemen. Wszystkie te kraje są zaplątane w konflikt. Jak podkreślono globalne ocieplenie i gospodarcze reperkusje pandemii spowodowały 40-procentowy wzrost światowych cen żywności, najwyższy od ponad dekady. Wzrost ten znacząco przyczynił się do zepchnięcia dziesiątek milionów osób w strefę głodu.
(JK, GN)
Pomoc humanitarna w czasie pandemii. UNICEF podsumowuje działania w 2020 roku