ONZ i Oxfam: Dramatyczny wzrost poziomu głodu na świecie. „Aż 11 osób na minutę umiera z głodu”.

Z najnowszego raportu ONZ wynika, że w 2020 roku 30 proc. światowej populacji, nie miało całorocznego dostępu do odpowiedniej żywności. Głodu na świecie doświadczyło o 161 milionów więcej ludzi, niż w 2019 roku.  Według raportu najwyższą cenę takiej sytuacji płacą najmłodsi, bowiem szacuje się, że 149 milionów dzieci w wieku poniżej piątego roku życia zbyt wolno rośnie z powodu niedożywienia, a ponad 45 milionów dzieci zbyt mało waży w stosunku do swojego wzrostu. Druga strona problemu, to prawie 39 milionów dzieci z nadwagą.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała o „dramatycznym wzroście” poziomu głodu na świecie w 2020 roku. W raporcie  podkreślono, że stan taki w dużej mierze wynika z pandemii koronawirusa i zaapelowano o przeznaczenie jak największych środków na walkę z niedoborem żywności.

ONZ alarmuje, że w 2020 r. globalny wskaźnik wzrostu głodu przewyższył światowy wzrost populacji, przy czym szacuje się, że prawie 10 proc. wszystkich ludzi jest niedożywionych.

Raport zwraca uwagę, że najgwałtowniejszy wzrost głodu nastąpił w Afryce, gdzie 21 proc. ludzi, czyli 282 miliony osób jest niedożywionych. Po Afryce drugim najbardziej niedożywionym kontynentem jest Azja, gdzie 418 mln ludzi boryka się z głodem, a następnie jest Ameryka Łacińska i Karaiby, gdzie 60 mln ludzi dotyka ten problem.

„Ponad połowa światowej populacji nie miała ochrony socjalnej, aby poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii. Mali rolnicy byli zmuszeni patrzeć, jak ich uprawy gniją podczas pandemii, podczas gdy światowe ceny żywności wzrosły o 40 proc. a największe firmy spożywcze zgromadziły w zeszłym roku ponad 10 miliardów dolarów dodatkowych przychodów” – podsumowano w raporcie.

Z kolei Oxfam – międzynarodowa organizacja humanitarna zajmująca się walką z głodem – podała, że na świecie co minutę umiera z głodu 11 osób, a liczba osób żyjących w warunkach zbliżonych do głodu zwiększyła się w ciągu ostatniego roku sześciokrotnie.

W raporcie pt. „Wirus głodu mnoży się”, Oxfam pisze, że liczba zgonów z powodu głodu jest wyższa niż w przypadku Covid-19, który zabija około siedmiu osób na minutę.

„Dzisiaj nieubłagany konflikt spowodowany skutkami gospodarczymi Covid-19 i pogłębiający się kryzys klimatyczny zepchnął ponad 520 tys. osób na skraj głodu” – podkreśliła dyrektor generalna Oxfam America, Abby Maxman . „Zamiast walczyć z pandemią, strony walczą ze sobą, zbyt często zadając ostatni cios milionom ludzi i tak już dotkniętych katastrofami związanymi z pogodą i wstrząsami gospodarczymi”.

Oxfam podał, że pomimo pandemii globalne wydatki wojskowe wzrosły o 51 miliardów dolarów – sumę, która co najmniej sześciokrotnie przekracza kwotę, której ONZ potrzebuje, aby powstrzymać głód na świecie.

W raporcie poinformowano, że najbardziej dotknięte głodem kraje to Afganistan, Etiopia, Sudan Południowy, Syria i Jemen. Wszystkie te kraje są zaplątane w konflikt. Jak podkreślono globalne ocieplenie i gospodarcze reperkusje pandemii spowodowały 40-procentowy wzrost światowych cen żywności, najwyższy od ponad dekady. Wzrost ten znacząco przyczynił się do zepchnięcia dziesiątek milionów osób w strefę głodu.

(JK, GN)

Międzynarodowy raport: 690 milionów ludzi w tym 191 milionów dzieci cierpi głód, a będzie jeszcze gorzej

Pomoc humanitarna w czasie pandemii. UNICEF podsumowuje działania w 2020 roku