UNICEF szacuje, że liczba dzieci żyjących w ubogich gospodarstwach domowych w ostatnim roku wzrosła o 142 mln. Ponadto, aż 94 procent uczniów w szczycie pandemii nie mogło chodzić do szkoły, a co najmniej 1/3 nie miała dostępu do nauki zdalnej. Jednocześnie ograniczony dostęp do żywności może wkrótce sprawić, że 44 mln dzieci będzie niedożywionych.
UNICEF podkreśla, że zamknięte szkoły, wyzwania zdrowia psychicznego, domowa izolacja i ograniczony dostęp do podstawowych usług dotknęły miliony dzieci i ich rodzin na całym świecie.
Na skutek pandemii koronawirusa najbardziej poszkodowane zostały dzieci w najuboższych krajach świata oraz te, które już wcześniej były pokrzywdzone przez dyskryminację, wykluczenie społeczne czy konflikty zbrojne.
Since 1946, UNICEF has worked nonstop to save children’s lives, protect their rights and help them fulfil their potential.
In 2020, we faced new challenges every day with COVID-19. These are our results. https://t.co/Y6ldvweIwz
— UNICEF (@UNICEF) July 13, 2021
Jak podaje agenda wsparcie w walce z pandemią trafiło do 138 krajów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc dziewięciu milionów aktywnych Darczyńców UNICEF. W ich imieniu pomoc w terenie niesie ponad 15 tysięcy oddanych pracowników organizacji. W 2020 roku budżet UNICEF wyniósł 6,5 mld dolarów. 90 proc. tej kwoty zostało wydanych bezpośrednio na programy pomocy dzieciom.
“It is urgent that we get every child back into the classroom now. But we cannot stop there; reopening better means implementing remedial programmes to help students get back on track.”@RobertG_Jenkins on the importance of helping children catch up on lost learning.
— UNICEF (@UNICEF) July 13, 2021
Spośród wielu działań UNICEF na rzecz dzieci w 2020 roku, organizacja wymienia kilka swoich kluczowych osiągnięć:
>> Zapewnienie czystej wody i usług wodno-sanitarnych dla 106 mln ludzi, w tym 58 mln dzieci w 153 krajach.
>> 5 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia zostało objętych leczeniem.
>> W ośrodkach medycznych wspieranych przez UNICEF na świat przyszło 30,5 mln dzieci.
>> 17 mln dzieci na obszarach kryzysów humanitarnych zostało zaszczepionych przeciwko odrze.
>> Wsparcie ponad 301 mln dzieci w nauce zdalnej.
>> Pomoc dla ponad 2,2 mln dzieci z niepełnosprawnościami w 144 krajach świata.
W tym roku UNICEF obchodzi swoje 75. urodziny. W 2021 roku organizacja walczy z pandemią COVID-19, dostarczając szczepionki na całym świecie w ramach sojuszu COVAX, aby żadne dziecko, rodzina ani kraj nie pozostały w tyle.
„Teraz bardziej niż kiedykolwiek dzieci i młodzież na całym świecie potrzebują globalnych działań, inwestycji w zdrowie, edukację oraz bardziej odporne systemy i usługi, z których wszyscy będą mogli skorzystać. Tak jak poprzednie pokolenie budowało świat na nowo po II wojnie światowej, tak i my dzisiaj musimy to zrobić dla naszych dzieci” – podkreśla UNICEF.
Organizacja podpowiada też jak skutecznie pomagać dzieciom na świecie. Każdego miesiąca ponad 5,5 mln osób z 50 krajów świata wspiera UNICEF comiesięczną darowizną. Wśród nich jest wielu darczyńców z Polski.
Comiesięczne darowizny odgrywają kluczową rolę we wszystkich programach pomocowych UNICEF. Od pomocy żywnościowej, medycznej, wodno-sanitarnej aż po edukacyjną, ochronną i rozwojową. We wszystkich tych obszarach organizacja niesie wsparcie dzięki stałym Darczyńcom.
W ubiegłym roku stali darczyńcy przyczynili się np. do możliwości kontynuowania nauki przez 7000 dzieci z mniejszości etnicznej w północno-wschodniej Kambodży. To jeden z najbardziej odciętych od świata obszarów. Nawet jeszcze przed pandemią COVID-19 dostęp do edukacji był tam mocno ograniczony. Kiedy wybuchła pandemia, dzięki darowiznom od stałych Darczyńców, UNICEF mógł natychmiast wyprodukować i dostarczyć materiały edukacyjne w lokalnym języku.
No more empty classrooms.
The longer children are out of school, the less likely they are to return – and the higher the risk of child labour, child marriage, early pregnancy, violence and abuse.
In-person learning must resume as soon as possible. pic.twitter.com/eAm8KhY5Qt
— UNICEF (@UNICEF) July 12, 2021
To jest przykład, jak dzięki odpowiednim funduszom dostępnym natychmiast, UNICEF może dotrzeć do każdego dziecka niezależnie od tego, jak daleko się znajduje – mówi Katheryn Bennet, Specjalista ds. Edukacji w UNICEF Kambodża.
Środki przekazywane przez stałych darczyńców są najczęściej wykorzystywane w czterech sytuacjach:
>> budowy infrastruktury, np. szkoły, szpitala, wodociągu, kiedy niezbędne jest długofalowe finansowanie;
>>kryzysu humanitarnego, kiedy środki finansowe i pomoc są potrzebne natychmiast;
>>tzw. kryzysu zapomnianego, czyli kraju, o którym nie mówią już media, a gdzie wciąż potrzeby dzieci są ogromne;
>> innowacyjnych rozwiązań, które na trwałe mogą zmienić życie dzieci.
W Polsce program dla stałych darczyńców nosi nazwę UNICEF365. Każdy może się do niego zapisać i nieść pomoc najmłodszym przez cały rok! Tym samym Darczyńca, przekazując zaledwie 20 czy 30 zł miesięcznie, dołącza do grona bohaterów UNICEF, dzięki którym organizacja może kontynuować swoją misję. Więcej informacji na stronie unicef365.pl.
(JK, GN)
UNICEF: Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie obszary życia dzieci. Najnowsze dane