UNICEF i MOP alarmują, że przez pandemię wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy. Jest ich aż 160 mln

Pierwszy raz od dwóch dekad wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy. Jest ich aż 160 mln – alarmują UNICEF i Międzynarodowa Organizacja Pracy  Z raportu przedstawionego przez obie organizacje wynika, że w ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost liczby najmłodszych dzieci, w wieku od 5 do 11 lat, które są nadal angażowane do pracy. Obecnie stanowią one ponad połowę wszystkich dzieci zmuszanych do pracy.

 –  Nowe dane to sygnał alarmowy. Nie możemy być spokojni, kiedy całe pokolenie dzieci jest zagrożone – powiedział Guy Ryder, dyrektor Generalny MOP. – Odpowiednia polityka społeczna umożliwia rodzinom posyłanie dzieci do szkół nawet w obliczu trudności ekonomicznych. Niezbędne są inwestycje w rozwój obszarów wiejskich i w godną pracę w rolnictwie – podkreślił.

W ciągu ostatnich czterech lat, w krajach Afryki Subsaharyjskiej zmuszono do pracy dodatkowe 16,6 mln dzieci. Jest to związane ze wzrostem liczby ludności, powtarzającymi się kryzysami, skrajnym ubóstwem i nieodpowiednimi politykami społecznymi. Wprawdzie w regionach takich jak Azja, Ameryka Łacińska czy Karaiby, od 2016 r. nastąpiły pozytywne zmiany w walce z procederem pracy dzieci, to niestety pandemia COVID-19 może zaprzepaścić ten postęp.

Organizacje ostrzegają, że obecna sytuacja  pandemiczna pogorszyła już i tak trudną sytuację wielu dzieci i ich rodzin. Do końca 2022 r., na skutek pandemii, liczba dzieci zmuszonych do pracy może się zwiększyć o dodatkowe dziewięć milionów.

Wyzwania gospodarcze i szkoły zamknięte z powodu COVID-19 spowodowały, że dzieci, które już pracują, będą pracować dłużej lub w gorszych warunkach. Utrata miejsc pracy i trudna sytuacja finansowa rodziców może jednocześnie spowodować, że wiele dzieci zostanie zmuszonych do najgorszych form pracy.

 – Przegrywamy walkę z pracą dzieci, a ostatni rok nie ułatwił tej walki. Teraz, w drugim roku pandemii, globalnych blokad, zamykania szkół, zakłóceń gospodarczych i kurczących się budżetów, rodziny są zmuszone do dokonywania bolesnych wyborów – powiedziała Henrietta Fore, dyrektor Generalna UNICEF.

Inne kluczowe wnioski z raportu są następujące:

>> 70 proc. dzieci zmuszonych do pracy pracuje w rolnictwie (112 mln), 20 proc. w usługach (31,4 mln), a 10 proc. w przemyśle (16,5 mln).

>> Spośród dzieci, które pracują, do szkoły nie chodzi niemal 28 proc. najmłodszych w wieku 5-11 lat i 35 proc. dzieci w wieku 12-14 lat.

>> Praca dzieci jest bardziej rozpowszechniona wśród chłopców niż dziewcząt. Natomiast, jeśli wziąć pod uwagę prace domowe wykonywane przez dzieci co najmniej 21 godzin tygodniowo, różnica między płciami zaciera się.

>> Praca dzieci na obszarach wiejskich jest trzy razy częstsza niż w miastach.

Dzieci zmuszone do pracy są narażone na utratę zdrowia fizycznego i psychicznego. Praca dzieci naraża na szwank ich edukację, ogranicza ich prawa i przyszłe możliwości, a także utrwala błędne koło ubóstwa.

Cały raport jest dostępny tutaj.

(JK, GN)

Fot: wikimedia.org (dziewczynki pracujące w fabryce cegieł w Nepalu)

UNICEF: Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie obszary życia dzieci. Najnowsze dane

UNICEF: Przez pandemię 168 mln dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły