„Opowieści o tym, co w życiu ważne”. We wtorek premiera książki Marka Michalaka, byłego rzecznika praw dziecka

We wtorek o godz. 18 odbędzie się spotkanie z okazji premiery książki Marka Michalaka – „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Ibis. Autor to tata Julii i Miłosza, pedagog, społecznik, Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018), kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Stoparczyk (Polskie Radio). Książkę zilustrowała Katarzyna Sadowska.

To wyjątkowa książka dla dzieci stworzona z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Marek Michalak przedstawia w niej wartości utylitarne i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach Marek Michalak zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki – Julką i Miłoszem. Dzięki temu tłumaczy dzieciom trudne pojęcia w sposób mądry i zrozumiały, z wrażliwością i empatią, która towarzyszy tylko wyjątkowym wychowawcom” – czytamy m.in. w opisie książki.

W książce Marka Michalaka – jak podkreśla wydawnictwo – odnajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania i wyjaśnienie takich pojęć jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek. Dzieci dowiedzą się z niej, czym jest patriotyzm i dlaczego tak ważne jest własne zdanie i asertywność w życiu codziennym. Ważnym aspektem w książce są prawa dziecka, do których autor często nawiązuje w przedstawianych w niej historiach.

Opowieści o tym, co w życiu ważne są niezwykłym, ciepłym współczesnym dialogiem rodzeństwa. Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych. Tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Te pojęcia wyprowadzają z konkretnych sytuacji, dokumentują je różnymi zdarzeniami i – co najważniejsze – własnymi refleksjami” – napisała m.in. w swojej recenzji książki prof. dr hab. Barbara Smolińska-Theiss z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Warto dodać, że w konkursie Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego na wybitną monografię naukową z zakresu nauk pedagogicznych lub nauk pokrewnych za 2020 r. wyróżniło inną książkę Marka Michalaka pt. „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych”.

Więcej na temat promocji nowej książki Marka Michalaka można przeczytać tutaj, a jej fragmenty są dostępne tutaj. Wtorkowe spotkanie z autorem będzie transmitowane pod tymi linkami: https://youtu.be/ZKJsLiYTVTc i https://www.facebook.com/OrderUsmiechu.

(GN)

Fot: Facebook

Tragedia w Wawrze. Marek Michalak: musimy postawić na edukację i pomoc psychologiczną

Ogólnopolskie badanie dla RPD: Uczniowie lubią polską szkołę i swoich nauczycieli