OPZZ: Oczekujemy jednoznacznego stanowiska rządu w sprawie bezprecedensowej nagonki na polskich nauczycieli

„Wyrażamy solidarność z naszymi Koleżankami i Kolegami ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i z jego prezesem Sławomirem Broniarzem. Atak na ZNP jest jednocześnie atakiem na OPZZ i wszystkie jego organizacje członkowskie” – podkreślono w komunikacie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych na posiedzeniu 19 stycznia 2022 roku przyjęła w tej sprawie stanowisko, które rozesłane zostało do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Stanowisko publikujemy w całości.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!

Hejt, jakiego doświadczyli protestujący nauczyciele ma długofalowe niszczące skutki. Nauczycielu, czy nadal odczuwasz jego konsekwencje?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Stanowisko Rady OPZZ w sprawie ataku  na Związek Nauczycielstwa Polskiego i nauczycieli w czasie strajku pracowników oświaty

Od kilku miesięcy media informują o e-mailach ze skrzynki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z których wyłania się brudna kuchnia polskiej polityki. Brak jednoznacznego stanowiska rządzących w tej sprawie może sugerować ich prawdziwość. Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wyraża głębokie zaniepokojenie treścią korespondencji opublikowanej 14 stycznia br.

W e-mailach krążących pomiędzy najwyższymi funkcjonariuszami państwa polskiego i ich doradcami pojawia się plan ataku na nauczycieli w czasie protestu w 2019 r. Dowiadujemy się, że strategia rządu w czasie ogólnopolskiego strajku nauczycieli polegała na hejtowaniu pracowników oświaty, Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego prezesa, a nie na dialogu. Jeżeli to prawda, to każdy związek zawodowy lub inna organizacja społeczeństwa obywatelskiego może spodziewać się podobnego ataku w każdej chwili.

Rada OPZZ oczekuje jednoznacznego stanowiska rządu w sprawie bezprecedensowej nagonki na polskich nauczycieli, którzy korzystali ze swoich praw w walce o poprawę statusu materialnego. Przypominamy, że strajk nauczycieli w 2019 r. był elementem legalnie toczących się sporów zbiorowych.

Wyrażamy solidarność z naszymi Koleżankami i Kolegami ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i z jego prezesem Sławomirem Broniarzem. Atak na ZNP jest jednocześnie atakiem na OPZZ i wszystkie jego organizacje członkowskie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwróci się z wnioskiem do prokuratury o podjęcie śledztwa w sprawie kompromitujących e-maili. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje zdecydowanych i szybkich działań.

Chcemy wierzyć w niezależność, uczciwość i obiektywizm prokuratury w wyjaśnianiu tej sprawy.

Za Radę OPZZ

Przewodniczący OPZZ

Andrzej Radzikowski

(GN)

„Nie ma zgody na hejt wobec nauczycieli”. ZNP składa wnioski do prokuratury i domaga się wyjaśnień ws. afery mailowej

Prezes ZNP: Domagamy się wyjaśnienia wszelkich okoliczności, które towarzyszyły zmasowanej fali hejtu na nauczycieli (video)