„Orędzie” ministra Piontkowskiego. „Aby polska szkoła była równie dobra jak teraz, a nawet lepsza”

Ponowna nominacja na ministra edukacji to dla mnie ogromne zobowiązanie, aby dbać o jakość polskiej szkoły. Aby szkoła dobrze przygotowywała uczniów do dorosłego życia i wychowywała ich po prostu na dobrych ludzi – przekonuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Szef MEN podkreśla, że ponowna nominacja do rządu to dla niego ogromne wyróżnienie ze strony premiera Mateusza Morawieckiego oraz PiS. – To także ogromne zobowiązanie aby dbać o jakość polskiej szkoły. Aby szkoła dobrze przygotowywała uczniów do dorosłego życia i wychowania ich po prostu na dobrych ludzi, ale również by pamiętała o tym że mają być Polakami. Zadbamy o to – podkreśla.

– Liczę na współpracę wszystkich środowisk zainteresowanych tym aby polska szkoła była równie dobra jak teraz, a nawet lepsza – zaznacza szef MEN.

W drugiej części swoistego orędzia zapowiada, że “w tej kadencji podobnie jak w poprzedniej  chcemy zadbać o wysokie wynagrodzenia nauczycieli, stąd przewidujemy wzrost ich pensji w kolejnych latach”. – Chcemy rozmawiać także o systemie wynagradzania nauczycieli, awansie zawodowym oraz o tym, jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole – stwierdza. Dodaje, że MEN chce by szkoła była nadal bezpieczna, by rodzice mogli spokojnie posyłać do niej swoje dzieci, “by nie obawiali się, że ktoś będzie próbował zmienić ich (dzieci) nastawienie do współczesnego świata”.

A czego po ministrze Piontkowskim w MEN spodziewa się Sławomir Broniarz, prezes ZNP?

– Spodziewamy się, że minister Dariusz Piontkowski będzie kontynuował swoją misję i nie będzie w stanie niczym dobrym nas zaskoczyć. Nie spodziewamy się na pewno efektu „wow”. Być może będzie odważniejszy we wprowadzaniu swoich pomysłów, bo ma przed sobą perspektywę czterech lat, ale na razie nie znamy jego planów. Natomiast obawiamy się, że będzie on realizatorem swoich pomysłów, które nie do końca przystają do oczekiwań nauczycieli i edukacji – komentował szef ZNP w dniu zaprzysiężenie nowego rządu.

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki wygłosi swoje expose we wtorek 19 listopada.

(JK, GN)

Fot: men.gov.pl

Prezydent wręczył nominacje nowemu rządowi