Organizacje żydowskie wydały oświadczenie ws. spotu PiS: „To wykorzystywanie śmierci milionów Żydów”

„Zwracamy się z apelem do wszystkich polityków, by unikali instrumentalnego wykorzystywania historii” – napisały w specjalnym oświadczeniu działające w Polsce organizacje żydowskie. Jak dodano, „walka polityczna nie może być pretekstem do szargania pamięci o milionach ofiar drugiej wojny światowej”.

„My – przedstawiciele organizacji żydowskich przeciwstawiamy się wykorzystywaniu najtragiczniejszych kart europejskiej historii, a w szczególności Zagłady Żydów, w bieżącej walce politycznej” – napisano w oświadczeniu. Sygnatariusze – działające w Polsce organizacje żydowskie – zaapelowały „do wszystkich ugrupowań parlamentarnych o publiczne potępienie takich zachowań.”

„Do wszystkich polityków zwracamy się z apelem, by unikali instrumentalnego wykorzystywania historii. Do służb państwowych zwracamy się zaś z prośbą o skuteczne położenie tam wszelkim podobnym zachowaniom, które bazują na jawnym bądź ukrytym antysemityzmie, a ostatecznie prowadzą do przemocy i cierpienia” – podkreślono w oświadczeniu.

„W ostatnich dniach jesteśmy świadkami bezprecedensowego wykorzystywania śmierci milionów Żydów do bieżącej walki politycznej przez różne strony politycznej sceny. Przyjmuje ono różne formy: od 'niewinnych’ tweet’ów, przez artykuły prasowe, spoty polityczne, aż po słowne i fizyczne ataki ze strony posłów Sejmu RP na profesorów zajmujących się tematem Zagłady” – napisano w oświadczeniu.

Zdaniem sygnatariuszy zachowanie przedstawicieli polskiej sceny politycznej „przywodzi na myśl najczarniejsze lata dwudziestolecia międzywojennego, gdy skrajnie prawicowi politycy otwarcie budowali swój kapitał polityczny na nietolerancji, szowinizmie i antysemityzmie”.

„Wszystkie te zachowania stanowią kolejny dowód na to, że wiedza na temat Zagłady w Polsce jest niewystarczająca, a wręcz znikoma. Stoimy na stanowisku, że niezależne badania nad Zagładą powinny być rozwijane w Polsce tak, aby stworzyć solidne podstawy do dyskusji i polemiki. Nie ma nic złego w sporze, pod warunkiem, że jest prowadzony z szacunkiem dla drugiej strony i w oparciu o fakty, a nie o emocje” – czytamy w dokumencie, w którym podkreślono również, że „walka polityczna nie może być pretekstem do szargania pamięci o milionach ofiar drugiej wojny światowej”.

Przypomnijmy, że w środę w PiS opublikowało spot, w którym wykorzystano ujęcia z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zestawiając je z wpisem dziennikarza Tomasza Lisa, zamieszczonym na Twitterze (potem usuniętym). Materiał PiS został opublikowany w kontekście marszu opozycji, który 4 czerwca przejdzie przez Warszawę.

Krytykę wobec klipu wyraziło Muzeum Auschwitz. Do sprawy odniósł się też prezydent Andrzej Duda. „Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia” – napisał na Twitterze.

(GN)

Muzeum Auschwitz reaguje na skandaliczny spot PiS krytykujący marsz 4 czerwca