Ostatnie podsumowanie nauczycielskich wakatów AD 2023. Dealerzy Wiedzy: „Jest kiepsko, ale stabilnie”

„Sytuacja jest w stylu >>kiepsko ale stabilnie<<. Jest dokładnie tak samo, jak rok temu” – Robert Górniak, założyciel strony Dealerzy Wiedzy, podsumował grudzień i cały 2023 rok w kontekście nauczycielskich wakatów. Opublikował też tabelkę ze swoimi ostatnimi wyliczeniami.

Jak przypomniał nauczyciel, który monitoruje ruch kadrowy w szkołach – „od początku roku szkolnego liczby wakatów porównywane rok do roku (2023 vs 2022) są bardzo podobne (+/- 5%)”. Jak wskazał Górniak w piątek wieczorem 29 grudnia było 6200 ogłoszeń „do niedzieli ta liczba spadnie do 5400, a styczeń 2024 zaczniemy od poziomu 3300 brakujących nauczycieli”

„Rok 2023 zaczął też zaczął się z 3300 ogłoszeniami, więc mamy świetny punkt wyjścia do obserwowania, czy cokolwiek się zmienia na lepsze” – ocenił.

„No to ma Pani Minister Nowacka swoisty challenge – czy działania nowego rządu poprawią sytuację i nauczyciele przestaną odchodzić z zawodu albo, jeszcze lepiej, zaczną wracać? Mam dość danych zebranych przez ostatnie miesiące, żeby dokładnie sprawdzać, czy coś się zmienia na lepsze. Teraz pozostaje mi życzyć, żeby w styczniu 2024 pojawiło się mniej niż 5400 nowych ogłoszeń, a ich liczba na koniec stycznie nie przekroczyła 7500. Obserwujmy!” – napisał.

Podał też, że od 3 stycznia zmienia się sposób zgłaszania wakatów przez dyrektorów i – prawdopodobnie – system ich prezentowania na stronach kuratoriów. „Może się więc okazać, że kolejne zestawienie będzie możliwe dopiero wtedy, gdy odświeżę swój program zbierający dane ze stron kuratoriów” – poinformował nauczyciel.

Ostatnią tabelkę można z danymi o wakatach można znaleźć tutaj

(GN)

Dealerzy Wiedzy: Kończymy listopad z 8132 ogłoszeniami o pracę dla nauczycieli