PAN ma nowego prezesa. Został nim prof. Marek Konarzewski

Podczas 147. Sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN członkowie Akademii zdecydowali, że w ciągu najbliższych czterech lat funkcję Prezesa PAN będzie pełnił prof. Marek Konarzewski. Na kandydata głosowało 105 ze 218 obecnych członków PAN (przy 209 ważnych głosach i 2 głosach wstrzymujący się). Drugi kandydat, prof. Paweł Rowiński, zdobył 102 głosy.

Nowy Prezes PAN podkreślał, że zmiana w Akademii musi być wynikiem wspólnych działań. Nawołał do zniesienia podziałów, a także zwiększenia słyszalności głosu naukowców wśród opinii publicznej oraz przywrócenia decydenckiej roli gremium akademików.

Prof. Marek Konarzewski jest biologiem. Zajmuje się zagadnieniami z pogranicza ekologii, biologii ewolucyjnej, fizjologii i ewolucji zwierząt. Pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem korespondentem PAN od 2010 roku z Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Pełni też funkcję wiceprezesa Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku.

Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. W 1990 r. obronił doktorat, w 1996 r. habilitował się, a w 2004 r. uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych. W latach 1991-1993 był stypendystą Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, gdzie pracował w zespole Jareda Diamonda. Równolegle z pracą badawczą zyskał doświadczenie w dyplomacji, m.in. pełnił funkcję radcy-ministra ds. wymiany naukowo-technologicznej w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Interesuje go współpraca międzydziedzinowa, łącząca nauki humanistyczne i przyrodnicze, czego dał wyraz m.in. w swojej książce popularnonaukowej „Na początku był głód”. Pasjonuje się też fotografią. Jest m.in. współautorem albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.

Zgodnie z ustawą o PAN, prof. Konarzewski zostanie formalnie nowym, trzynastym z kolei prezesem PAN, dopiero w momencie powołania go na to stanowisko przez Prezesa Rady Ministrów. Powołanie to następuje na podstawie wyboru Zgromadzenia Ogólnego PAN.

Przypomnijmy, że w tym roku kończy się druga kadencja prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego. Według Ustawy o PAN Zgromadzenie Ogólne wybiera prezesa i wiceprezesów Akademii spośród członków krajowych PAN. Kadencja trwa cztery lata. O stanowisko prezesa mogą ubiegać się osoby zgłoszone przez min. 10 członków PAN. W dniu wyborów kandydat na prezesa nie może przekroczyć 70 lat. Nowym prezesem zostaje osoba, na którą zagłosuje bezwzględna większość ważnych głosów przy obecności co najmniej 1/3 członków PAN.

(JK, GN)

Fot: PAN

Prezes PAN apeluje w sprawie pomocy dla badaczek i badaczy z Ukrainy