Pandemia: Padł rekord zgonów z powodu Covid-19. Ostatniej doby zmarło prawie 800 osób

Mamy 18 021 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia – podał resort zdrowia.  Padł także czarny rekord czwartej fali. Odnotowano 775 zgonów. – Wprawdzie ilość zakażeń maleje, ale mamy dramatycznie wysoką liczbę zgonów, stąd wszystkie działania związane z nowymi obostrzeniami i wzmocnieniem programu szczepień – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

73 proc. osób, które zaraportowano jako zmarłe z powodu COVID-19, to osoby niezaszczepione – podał rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że 641 zgonów z 775 dotyczyło osób po 65 roku życia.

Andrusiewicz wrócił uwagę, że „obserwujemy szczyt czwartej fali w zakresie zgonów”. Zaznaczył, że „wśród osób zaszczepionych, które zmarły z powodu COVID-19, dominują osoby z wielochorobowością. Stanowią one 70 proc.. Wyjaśnił, że miały one co najmniej dwa schorzenia poza COVID-19. Jak zaznaczył „średnia” wieku osób, które zostały zaraportowane ostatniej doby w tej kategorii zgonów, to 75 lat.

Rzeczni MZ zapowiedział, że w środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia służb medycznych. – Od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia – poinformował Andrusiewicz. Wciąż nie wiadomo, co z nauczycielami i służbami mundurowymi.

Tymczasem Polacy surowo oceniają działania rządu w walce z pandemią. Aż 55,5 proc. ankietowanych w sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” uważa, że rząd źle radzi sobie z pandemią, przy czym osoby, które odpowiedziały „zdecydowanie źle”, stanowią 29,2 proc. ankietowanych. To najwyższy wynik, który padł w tym sondażu.

Działania rządzących chwali 35,7 proc. respondentów. Jednak odsetek tych bardzo zadowolonych jest bardzo mały i wynosi zaledwie 4,2 proc. To z kolei najgorszy wynik w tym sondażu. Osoby, które w tej sprawie nie mają zdania, stanowią 8,8 proc. respondentów. Najgorsze zdanie na temat działań rządu mają ci, którzy przeszli COVID-19.

(JK, PAP)

Polska na jednym z ostatnich miejsc w UE pod względem liczby osób zaszczepionych przeciwko Covid-19

KE: Omicron zdominuje Europę już w połowie stycznia