Pandemia. Prawie 14 tysięcy zakażeń. Czarnek chce skrócenia kwarantanny uczniów do tygodnia

Minister edukacji Przemysław Czarnek skłania się ku decyzji, aby kwarantannę uczniów, którzy mieli styczność z zakażonymi koronawirusem, skrócić z 10 dni do tygodnia, a może nawet mniej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 13 644 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 220 pacjentów. Dokładnie tydzień temu odnotowano 4514 nowych zakażeń, zmarło wtedy dziewięć osób.

– Dziś kwarantanna wynosi 10 dni, ale gdyby wynosiła mniej niż tydzień, byłoby jeszcze lepiej. Jeśli taki powrót byłby możliwy i bezpieczny optowałbym za tym, żeby kwarantannę maksymalnie skrócić – powiedział w Baranowie (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Pytany o ogniska korinawirusa w szkołach odparł, że „miejsca zakażenia mamy wszędzie – to nie jest kwestia, czy to jest placówka oświatowa, czy nie”. 

– To jest również galeria, kino, wesele. Wszędzie, gdzie dochodzi do kontaktów społecznych, jest możliwość transmisji koronawirusa, również w szkole. Dlatego zamykaliśmy szkoły podczas drugiej i trzeciej fali, żeby uciąć kontakty społeczne kilkunastu milionom ludzi, a robiliśmy to dlatego, że służba zdrowia była już pod ścianą. Dziś tego nie ma” – powiedział minister.

Jak podkreślił, czwarta fala różni się tym od poprzednich, że liczba hospitalizacji jest zdecydowanie na niższym poziomie. “Liczba wolnych miejsc w szpitalach jest duża i będziemy patrzeć, jak się ta sytuacja rozwinie” – dodał.

– Jeżeli będzie dochodzić do jakichkolwiek restrykcji i ograniczeń w życiu publicznym i społecznym to w ostatniej kolejności dotknie to szkoły. Wszyscy mamy świadomość, że nauka zdalna była przykrą koniecznością, która wyrządziła sporo strat – w wiedzy i w kondycji fizycznej i psychicznej” –ocenił szef MEiN. 

(PAP, JK)

Pandemia. Prawie 16 tys. nowych zakażeń. Premier: „Chcemy jak najdłużej utrzymać naukę stacjonarną w szkołach”