Pandemia. Prawie tysiąc nowych przypadków zakażeń. Ogniska koronawirusa w niektórych szkołach i przedszkolach

Mamy 974 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a 14 kolejnych pacjentów z COVID-19 nie żyje – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwięcej zakażeń od 27 maja, wtedy odnotowano 1230 przypadków. A jak sytuacja wygląda w szkołach i przedszkolach? Z najnowszych danych MEiN wynika, że zdecydowana większość placówek oświatowych pracuje w normalnym trybie. W niektórych regionach pojawiają się jednak ogniska pandemii.

Jak wygląda sytuacja pandemiczna według oficjalnych statystyk? Najnowsze dane podało Ministerstwo Zdrowia i MEiN.

Oto przypadki koronawirusa z placówkach oświatowych z ostatnich godzin:

>> W 45 szkołach i 4 przedszkolach na Lubelszczyźnie wprowadzono tzw. zajęcia hybrydowe z powodu zakażeń koronawirusem. Dyrektorzy podkreślają, że chorują zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W czterech placówkach lekcje odbywają się całkowicie w trybie zdalnym.

>> W 10 wielkopolskich szkołach z powodu zakażeń koronawirusem wprowadzono tzw. zajęcia hybrydowe.  Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu poinformowała, że przypadki zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono łącznie w 10 szkołach w Wielkopolsce, w tym w pięciu szkołach w Poznaniu.

>> W Szkole Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednej z nauczycielek. W związku z tym 106 uczniów z pięciu klas przeszło na tryb nauczania zdalnego. Pięć klas przechodzi na nauczanie zdalne do 27 września. To nie jedyny przypadek COVID-19 w SP 9. Ostatnio koronawirusa wykryto u jednego z uczniów z ósmej klasy. Jeszcze do końca tygodnia grupa ta przebywać będzie na kwarantannie.

>> Ponad 100 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu przebywa obecnie na kwarantannie. Okazuje się, że koronawirusa wykryto u jednego z nauczycieli. To nie pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w regionie. SARS-CoV-2 wykryto także m.in. w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Hubala oraz VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ozimskiej.

>> Dwustu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Siedlcach przeszło na zdalne nauczanie. Taką decyzję podjęto po tym, jak u pracownika świetlicy potwierdzono zakażenie koronawirusem. Na zdalnej nauce są wszyscy uczniowie klas 1-2, a w klasach 3-4 nauka jest prowadzona hybrydowo (zdalnie tylko dla osób na kwarantannie). Zajęcia stacjonarne zawieszono do 27 września.

>> Dwadzieścia jeden szkół w Warszawie częściowo zawiesiło zajęcia stacjonarne. Z powodu wykrycia koronawirusa część klas przeszła na nauczanie zdalne – poinformowała Radio dla Ciebie Marzena Wojewódzka z urzędu miasta.

(JK, PAP)

Koronawirus w oświacie ( nowe dane). „Powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń mniej więcej za tydzień-dwa”