Pandemia w Europie: Kolejne zaostrzenia we Francji, nowe ograniczenia na Ukrainie i w Bułgarii. Co ze szkołami?

Od dziś w 16 francuskich departamentach, w tym w Paryżu, obowiązuje czterotygodniowy lockdown. “Epidemia przyspiesza” – oznajmił premier Francji, Jean Castex ogłaszając obostrzenia. Nowe ograniczenia wprowadzi też Bułgaria i stolica Ukrainy, Kijów. W tym tygodniu przepisy antyepidemiczne zaostrzyły już Włochy i Hiszpania. W części europejskich krajów wprowadzono nauczanie zdalne, w innych szkoły są otwarte.

We Francji szkoły pozostaną otwarte, licea będą funkcjonować w systemie hybrydowym. Wznowione zostaną natomiast zajęcia wychowanie fizycznego i aktywności sportowe w godzinach funkcjonowania szkoły i utrzymane zostaną pozalekcyjne zajęcia sportowe na świeżym powietrzu dla nieletnich.

W Bułgarii, podobnie jak w Polsce od poniedziałku (22 marca) zamknięte będą wszystkie placówki edukacyjne. Ograniczenia potrwają co najmniej 10 dni w całym kraju i dwa tygodnie w jego stolicy Sofii.

W stolicy Ukrainy Kijowie od soboty (20 marca) będzie obowiązywać trzytygodniowy lockdown – poinformował w czwartek mer miasta Witalij Kliczko, al

We Włoszech nauka w szkołach wszystkich szczebli odbywa się zdalnie. W Niemczech lockdown został na razie przedłużony do 28 marca, ale część restrykcji została już złagodzona. Do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie szkół podstawowych, stopniowo wznawiana jest nauka w klasach w szkołach średnich.

W Wielkiej Brytanii uczniowie powrócili do szkół. To pierwszy etap przewidzianego na kilka faz luzowania obowiązujących ograniczeń. Zasady wciąż obowiązującego lockdownu nieznacznie różnią się pomiędzy poszczególnymi częściami Wielkiej Brytanii.

W Portugalii w poniedziałek (15 marca) do klas wrócili uczniowie szkół podstawowych. Według zapowiedzi rządu zajęcia w tradycyjnej formie w gimnazjach i szkołach średnich mają zostać przywrócone 5 kwietnia.

Na Węgrzech do 7 kwietnia zamknięto przedszkola i szkoły podstawowe, zajęcia w tych ostatnich będą się odbywać zdalnie. Już wcześniej nauka w tym trybie była prowadzona w szkołach średnich i na uczelniach.

Na Litwie nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie. Także w Finlandii nauczanie w szkołach ponadpodstawowych odbywa się zdalnie. Ograniczenia obowiązują w 15 z 19 okręgów administracyjnych kraju i potrwają na razie do 28 marca.(PAP)

(JK, PAP)

Jak funkcjonują szkoły w Europie? Aktualna sytuacja pandemiczna

Europa przygotowuje się do matur. W Anglii i Norwegii egzaminy odwołano, a rząd Czech planuje wprowadzić tzw. maturę urzędową