Pandemia. Włochy i Portugalia łagodzą obostrzenia po Wielkanocy. Uczniowie wracają do szkół

Połowa włoskich regionów łagodzi obostrzenia po wielkanocnym lockdownie. W środę do szkół powróci ponad sześć z ośmiu milionów włoskich uczniów. Szkoły otwierane są także w Portugalii.

Zgodnie z zapowiedziami, w czerwonych strefach po świętach do szkół powrócą uczniowie szkół podstawowych oraz pierwszej klasy gimnazjum. Ponadto odebrano władzom regionów prawo do podejmowania odrębnych decyzji dotyczących funkcjonowania szkół.

Także w Portugalii w poniedziałek weszły w życie nowe przepisy przewidujące luzowanie obostrzeń przeciwepidemicznych, na podstawie których przywrócono naukę w gimnazjach i szkołach średnich. Po raz pierwszy od końca stycznia zezwolono też na udział w zajęciach sportowych organizowanych w grupach. Po 19 kwietnia wznowiona zostanie praca uczelni.

Tymczasem Irlandzki Związek Nauczycieli (TUI) i Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Średnich rozważają akcję strajkową w związku ze zmianą strategii szczepień przeciw COVID-19 w tym kraju.  Kilka dni temu rząd zdecydował, że nauczyciele nie są zaliczani do grupy pracowników niezbędnych i utracili prawo do szczepień w grupie priorytetowej.

(JK, GN)

Trzecia fala koronawirusa uderzyła w Europę: Przedłużone lockdowny i nowe obostrzenia. Aktualne informacje na temat pracy szkół

Nauczyciele na Malcie musieli zastrajkować, by dostać szczepionkę