Trzecia fala koronawirusa uderzyła w Europę: Przedłużone lockdowny i nowe obostrzenia. Aktualne informacje na temat pracy szkół

Belgia przywraca od jutra niektóre ze zniesionych wcześniej koronarestrykcji. Najostrzejsze od początku pandemii ograniczenia chce wprowadzić Finlandia. W Niemczech przedłużono lockdown do 18 kwietnia. Bułgaria odwołała decyzję o rozluźnieniu restrykcji. Jak pracują placówki oświatowe?

W Belgii do 25 kwietnia szkoły i uczelnie przejdą w całości na nauczanie zdalne. Czynne będą tylko przedszkola. Rząd Finlandii poinformował w czwartek o planach wprowadzenia w pięciu regionach kraju, w tym w Helsinkach, nakazu pozostawania w domach. Na terenie większości kraju obowiązuje trwający od 8 marca lockdown. Nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

Na Litwie od czwartku wstrzymano odprawianie nabożeństw z udziałem wiernych w Kościele katolickim. Nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie.

W Niemczech trwająca w całym kraju kwarantanna została przedłużona do 18 kwietnia. Większość szkół podstawowych wznowiła naukę stacjonarną w lutym po ponad dwumiesięcznym zamknięciu. W marcu do szkół zaczęły też powoli wracać starsze roczniki uczniów. W odpowiedzi na rosnącą liczbę zarażeń koronawirusem, w niektórych regionach Niemiec wstrzymano jednak przywracanie nauki stacjonarnej dla starszych dzieci.

Niemcy: Tzw. twardy lockdown przedłużony do 18 kwietnia. Większość badanych opowiada się za zamknięciem szkół i przedszkoli

We Francji od soboty 20 marca zaostrzono restrykcje w 16 departamentach, w tym w Paryżu. Większość szkół prowadzi naukę stacjonarną, ale z powodu wzrostu liczby infekcji władze rozważają przesunięcie lub przedłużenie przypadających w kwietniu dwutygodniowych ferii.

Francja: Nauczyciele domagają się szczepionek przeciw Covid-19

W Hiszpanii w piątek (26 marca) wchodzą w życie wprowadzone na czas Wielkanocy, obowiązujące w całym kraju do 9 kwietnia dodatkowe obostrzenia. Większość placówek oświatowych działa w marcu bez ograniczeń, z wyjątkiem klas, w których z powodu zakażenia koronawirusem odwołano zajęcia i lekcje prowadzone są w systemie zdalnym. Szacuje się, że obecnie z tego powodu nie odbywają się tradycyjne zajęcia w kilku tysiącach klas szkół podstawowych i średnich. Nauka na uczelniach wyższych jest prowadzona w systemie hybrydowym.

Większość regionów Włoch, w tym największe miasta, należy obecnie do tzw. czerwonej strefy, w której obowiązują najostrzejsze przepisy antyepidemiczne. Włoski rząd kazał zamknąć szkoły podstawowe w strefach czerwonych. Przepisy mają póki co obowiązywać do 6 kwietnia. Kształcenie w szkołach średnich już od tygodni odbywa się w sposób zdalny.

Włochy zamykają szkoły w regionach najbardziej dotkniętych pandemią

W Bułgarii od poniedziałku (22 marca) zamknięte będą wszystkie placówki edukacyjne. Ograniczenia potrwają co najmniej 10 dni w całym kraju i dwa tygodnie w jego stolicy Sofii.

W Wielkiej Brytanii zasady obowiązującego lockdownu nieznacznie różnią się pomiędzy jej poszczególnymi częściami. Szkoły są otwarte.

Anglia otwiera szkoły i testuje. Uczniowie będą mieli krótsze wakacje?

Szkoły i przedszkola na Węgrzech zostaną otwarte najwcześniej 12 lub 19 kwietnia – powiedział szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej online. Dodał, że na razie nie ma możliwości znoszenia restrykcji.

(JK, PAP)

Pandemia. Szwecja otworzyła właśnie szkoły średnie, Belgia je zamyka, a w Estonii martwią się że lockdown potrwa do końca lata

Rząd zamyka żłobki i przedszkola