Niemcy: Tzw. twardy lockdown przedłużony do 18 kwietnia. Większość badanych opowiada się za zamknięciem szkół i przedszkoli

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wspólnie z premierami landów zdecydowała o wydłużeniu lockdownu i wprowadzenia tzw. twardej blokady w czasie Wielkanocy*. Rząd federalny i stanowe chcą rozszerzyć testowanie na koronawirusa dla uczniów, nauczycieli i opiekunów i dążą do “jak najszybszego przeprowadzania dwóch testów tygodniowo”. W sondażu przeprowadzonym przez ośrodek YouGov na pytanie o zamknięcie szkół i przedszkoli w Niemczech 52 procent badanych odpowiedziało „raczej tak” albo „zdecydowanie tak”.

– Przedstawiciele niemieckiej władzy centralnej i lokalnej wspólnie uzgodnili, że lockdown potrwa do 18 kwietnia – ogłosiła kanclerz Angela Merkel na wspólnej konferencji z premierami landów. Szczególne restrykcje zostaną wprowadzone na czas świąt wielkanocnych. W ich czasie w Niemczech wprowadzona zostanie tzw. twarda blokada, czyli całkowite zatrzymanie życia publicznego, gospodarczego i prywatnego. Obostrzenia mają ingerować w życie niemieckiego społeczeństwa najmocniej od początku pandemii.

Rządy federalne i stanowe w Niemczech zwrócą się do wspólnot religijnych z wnioskiem, aby te zrezygnowały z nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernych. Władze będą dążyć do tego, by takie spotkania odbywały się wyłącznie w sieci.

Nowe zasady dotkną też m.in. obywateli chcących wjechać do Niemiec. Będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa, bez negatywnego wyniku nie będą mogli wjechać do Niemiec.

Rząd federalny i stanowe chcą rozszerzyć testowanie na koronawirusa dla uczniów, nauczycieli i opiekunów i dążą do “jak najszybszego przeprowadzania dwóch testów tygodniowo”.

Jak informuje telewizja Deutsche Welle w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem większość Niemców opowiada się za ponownym zamknięciem placówek oświatowych. W sondażu przeprowadzonym przez ośrodek YouGov na pytanie o zamknięcie szkół i przedszkoli w Niemczech 52 procent badanych odpowiedziało „raczej tak” albo „zdecydowanie tak”.

Tylko 34 procent ankietowanych odpowiedziało „raczej nie” albo „zdecydowanie nie”. 14 procent nie miało zdania w tej sprawie. Badanie pokazuje też, że mieszkańcy zachodu Niemiec częściej opowiadają się za zamykaniem szkół i przedszkoli niż mieszkańcy wschodu kraju.

W Niemczech większość szkół podstawowych wznowiła naukę stacjonarna w lutym po ponad dwumiesięcznym zamknięciu. W marcu do szkół zaczęły tez powoli wracać starsze roczniki uczniów. W odpowiedzi na rosnącą liczbę zarażeń koronawirusem, w niektórych regionach Niemiec wstrzymano jednak przywracanie nauki stacjonarnej dla starszych dzieci. Obecnie nie wiadomo, co dalej ze szkołami w Niemczech. Na razie w większości landów uczniowie zaczynają w nadchodzący weekend ferie wielkanocne. Lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia.

* Angela Merkel zdecydowała się wstrzymać decyzję dotyczącą szczególnych obostrzeń w czasie Świąt Wielkanocnych – poinformowała agencja dpa powołując się na uczestników zwołanego w środę w trybie pilnym spotkania kanclerz z premierami krajów związkowych.

(JK, GN)

Źródło: dw.com

Niemcy: Gwałtowny wzrost liczby zakażeń Covid-19 u dzieci i młodzieży

Niemcy chcą szczepić Sputnikiem V