Petycja grupy polonistów do szefa MEN: zmniejszyć pensum

„Apelujemy o zmniejszenie pensum nauczycieli języka polskiego do 15 godz. tygodniowo przy zachowaniu tych samych warunków finansowych. Swoją prośbę motywujemy dbałością o rzetelne wykonywanie swoich obowiązków oraz dobrem uczniów” – czytamy w petycji grupy nauczycieli języka polskiego do szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

Autorką petycji do MEN jest Dorota Kujawa-Weinke, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu. – Zabrzmi to dziwnie, ale poloniści nie mają czasu na czytanie książek innych niż szkolne lektury. A przecież powinniśmy być z literaturą współczesną na bieżąco – argumentowała Dorota Kujawa-Weinke w „Gazecie Wyborczej”.

W petycji do szefa MEN Kujawa-Weinke napisała, że praca polonisty to nie tylko codzienne przygotowanie się do prowadzonych zajęć, ale także:

– bieżące czytanie lektur szkolnych,

– sprawdzanie prac uczniów,

– przygotowanie uroczystości szkolnych, także tych o charakterze patriotycznym,

– redagowanie tekstów na strony internetowe szkół i innych pism użytkowych,

– sprawdzanie próbnych sprawdzianów/egzaminów końcoworocznych, matur,

– przeprowadzenie diagnoz na wejście i tworzenie z nich raportów,

– tworzenie własnych sprawdzianów, kartkówek, kart pracy.

„(…) Pamiętamy o 40- godzinnym tygodniu pracy i chcemy wykonywać swoje obowiązki dobrze: stosować technologię w uczeniu, rozwijać kompetencje, kształtować postawy. To wszystko wymaga jednak czasu poświęconego na przygotowanie do lekcji i refleksję. Nie da się tego zrobić szybko, nie da się tego zrobić dobrze, będąc zmęczonym. Chcielibyśmy, aby naszym lekcjom towarzyszyły entuzjazm i zaangażowanie. Prosimy o zmniejszenie pensum nauczycieli języka polskiego” – czytamy m.in. w petycji.

Minister edukacji na razie nie odniósł się do petycji, natomiast rządzący już wcześniej sygnalizowali, że możliwe są zmiany w pensum, lecz polegające na… jego podwyższeniu. Dlatego petycja wzbudziła już pewne kontrowersje. W kwietniu strona rządowa przedstawiła propozycje podniesienia pensum aż o sześć godzin tygodniowo. Minister Piontkowski, który od czerwca kieruje MEN, niedawno powtarzał w wywiadach, że jest przeciwnikiem zwiększenia pensum do 24 godzin tygodniowo. Jednak podniósłby je o dwie godziny. Pojawiały się też doniesienia medialne o tym, że PiS może próbować podnieść pensum w zamian za przywrócenie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Szef MEN zdementował te plotki.

Całą petycję polonistów do szefa MEN można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Minister Piontkowski rozwiewa plotki: Nie będzie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli

Red. Mazurek do szefa MEN: Pan ma teraz rzadką okazję spalić się ze wstydu przed nauczycielami, bo to co teraz robicie, to jest jakiś absolutny cyrk i hańba!