Dziś rano zaszczepiona została pielęgniarka oraz lekarz ze szpitala MSWiA w Warszawie. Tym samym w Polsce ruszył Narodowy Program Szczepień na koronawirusa. Nauczyciele będą jedną z pierwszych zaszczepionych grup zawodowych
Około godz. 8.15 szczepionkę podano Alicji Jakubowskiej, naczelnej pielęgniarce w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Tym samym stała się ona pierwszą zaszczepioną na koronawirusa osobą w Polsce.
– To ukłon w stronę ciężko pracujących pielęgniarek i położnych – oświadczyła Alicja Jakubowska. – Emocje są, ale podchodzę do tego z podniesioną głową. Jeżeli chcemy wrócić do normalności, trzeba się zaszczepić – podkreśliła, zapewniając, że czuje się bardzo dobrze.
Tuż po niej zastrzyk otrzymał dr Artur Zaczyński, lekarz i zastępca dyrektora szpitala. W dalszej kolejności zaszczepieni zostali ratownicy oraz inni pracownicy placówki. W sumie, dziś zostanie zaszczepionych ok. 300 osób.
I szczepienia ruszyły! Pierwsza osoba – szefowa pielęgniarek w @CSK_MSWiA zaszczepiona 🙂 Jak widać szef @ARM_GOV_PL M. Kuczmierowski sam dostarczył pierwsze dawki szczepionki 😉 a ekipa dr Zaczyńskiego (przed chwila wrócili z Dover) jak zwykle na posterunku! Dziękujemy! 😁💪 pic.twitter.com/60ZBihwjMq
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) December 27, 2020
– Szczepienia są jednym z największych dobrodziejstw ludzkości. Ta szczepionka nie jest żadnym eksperymentem, ponieważ przeszła wszelkie procedury związane z restrykcyjnym procesem rejestracji leków. Co więcej, preparat uzyskał akceptację amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, która jest instytucją nieprzekupną i nigdy nie przepuściła niesprawdzonych leków czy szczepionek – mówił prof. Waldemar Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA.
💉 Rozpoczęły się pierwsze szczepienia personelu medycznego w ramach #NarodowyProgramSzczepień. #SzczepimySię pic.twitter.com/kCItxN8ArE
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Pierwsza partia szczepionek wyprodukowanych przez firmę Pfizer i BioNTech liczy 10 tys. dawek. Do końca grudnia ma trafić do Polski kolejnych 300 tys. dawek. Do końca stycznia 2021 r. zaś – ok. 1,5 miliona.
Komisja Europejska opublikowała szczegółową charakterystykę produktu leczniczego, jakim jest szczepionka Pfizer/BioNTech, która dostępna jest także w języku polskim. Ulotkę informacyjną można przeczytać TUTAJ
W ten sposób ruszył w Polsce Narodowy Program Szczepień na koronawirusa. Szczepienia będą dobrowolne. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Masz wątpliwości czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna❓
📽 Posłuchaj co na ten temat mówią lekarze i rozwiej swoje wątpliwości❗#SzczepimySię
Więcej informacji 👉 https://t.co/6vVLSh3iF2 pic.twitter.com/iScdNeVubg
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 25, 2020
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Potem taką możliwość uzyskają kolejne grupy.
Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić:
* stacjonarnie w placówkach POZ,
* stacjonarnie w innych placówkach medycznych,
* przez mobilne zespoły szczepiące,
* w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.
💉 Rozpoczęły się pierwsze szczepienia personelu medycznego w ramach #NarodowyProgramSzczepień. #SzczepimySię pic.twitter.com/O5fnNSWM1z
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Według stanu na 12 grudnia 2020 r. KE podpisała 6 umów zakupu szczepionek: z firmą Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer / BioNTech, CureVac oraz Moderna.
Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów:
* Astra Zeneca (16 mln zakupionych dawek),
* Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln zakupionych dawek),
* Pfizer / BioNTech (16,74 zakupionych dawek),
* CureVac (5,65 zakupionych dawek),
* Moderna (6,69 zakupionych dawek).
Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł.
Kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Nie będzie możliwe prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady.
💉 Jak będzie wyglądał proces szczepień w ramach #NarodowyProgramSzczepień przeciw #COVID19 ❓#SzczepimySię pic.twitter.com/wJQJbZbhv8
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia. W związku z tym, osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
💉 Szczepionka przeciw #COVID19 jest
✅ dobrowolna
✅ darmowa#SzczepimySię pic.twitter.com/8q1ZH4PKf6— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Rząd, po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek, rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w rozporządzeniu.
Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzona została nowa strona internetowa gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
💉 Informacje o szczepionkach i o procesie szczepień w ramach #NarodowyProgramSzczepień przeciw #COVID19 ➡️ https://t.co/qNHvFwj7mw. #SzczepimySię pic.twitter.com/vXSlR4awh9
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Rząd postanowił też uruchomić całodobową infolinię wyjaśniającą wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować tam swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989.
Zespół ds COVID-19 przy PAN: “Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem”
Epidemiolodzy: Nie słuchajcie antyszczepionkowców. Zwłoka w szczepieniach to setki zgonów dziennie
Europejska Agencja Leków: Z pełnym przekonaniem możemy zapewnić, że szczepionka jest bezpieczna
fot. KPRM
(PS, GN)