Pierwsze czytanie obywatelskiej inicjatywy ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” – zapis wideo debaty z 9 lutego

ZNP opublikował na swojej stronie internetowej zapis wideo z wystąpienia prezesa Sławomira Broniarza, który 9 lutego prezentował i uzasadniał przed posłami i posłankami obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Związek zebrał pod nią 250 tys. podpisów.

Przypomnijmy, że 9 lutego w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, która zakłada powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Uchwalenie projektu oznaczałoby ok. 1000 zł podwyżki na etat nauczycielski.

W imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projekt przedstawił prezes ZNP Sławomir Broniarz. Pełna treść jego wystąpienia jest dostępna tutaj.

Debata nad projektem odbyła się tuż po bardzo smutnym punkcie w obradach Sejmu – przegłosowaniu wrzuconego do porządku obrad w ostatniej chwili, bez żadnych zapowiedzi i dyskusji, lex Czarnek, ustawy, przeciwko któremu protestował ZNP wraz z dziesiątkami innych organizacji pozarządowych.

Na YouTube można obejrzeć prezentację uzasadnienia do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”  oraz odpowiedzi na pytania posłów i posłanek.

Sejm skierował projekt obywatelski do sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Czekamy na dalsze decyzje parlamentu – apelujemy o uchwalenie ustawy!

(GN)

ZNP przedstawił projekt podwyższający pensje nauczycieli. PiS na to: ZNP “interesuje się nadmiernie sprawami nauczycieli”