Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zakażony pacjent przyjechał z Niemiec

Pacjent zarażony koronawirusem pochodzi z województwa lubuskiego, leży w szpitalu w Zielonej Górze. Czuje się dobrze – powiedział w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zakażony pacjent przyjechał z Niemiec.

Jak poinformował Szumowski pacjent zgłosił się do lekarza telefonicznie. Otrzymał informacje, żeby skontaktować się ze służbami sanitarnymi.

Szef resortu podziękował także służbom sanitarnym za sprawne działanie oraz wojewodzie lubuskiemu za to, że jest w regionie odpowiednia karetka do przewozu osób zakaźnie chorych. – Wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem są objęte kwarantanną domową i są pod nadzorem służb sanitarnych – podał Szumowski.

Minister zdrowia prosił o uszanowanie prywatności pacjenta. – Pozwólmy pacjentowi w spokoju wracać do zdrowia – powiedział. – Nie wywierajmy presji na niego, na rodzinę, bo w końcu jest to chory człowiek, który wymaga spokoju – dodał.

Wiadomo, że zakażony pacjent przyjechał z Niemiec. – Nie jest to jakaś grupa osób, jest to jeden człowiek – podkreślił. Chory przebywał w Nadrenii Północnej-Westafalii na karnawale,  miał stamtąd wracać autobusem.

– Pacjent czuje się dobrze. Nie jest z grupy bardzo wysokiego ryzyka – dodał i poinformował, że osoby, które zostały poddane kwarantannie, to nieduża grupa – podkreślił minister zdrowia.

Szef resortu podał, że dotychczas wykonano ponad 560 testów na obecność koronawirusa.

(JK, GN)

Sejm przegłosował specustawę. Szef MEN będzie mógł zamykać szkoły i przesuwać terminy egzaminów

„W wielu szkołach i przedszkolach brakuje mydła i ręczników”. Tak nauczyciele komentują zalecenia MEN ws. walki z koronawirusem