Piotr Wawrzyk będzie kandydatem PiS na rzecznika praw obywatelskich

Kandydatem PiS na rzecznika praw obywatelskich będzie poseł PiS i wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk – poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał, kandydatura ta zostanie zgłoszona w najbliższych dniach. – To poseł, ale mało polityczny – przekonywał w radiu Wnet Terlecki. Termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego rzecznika praw obywatelskich wyznaczono na 29 grudnia.

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Piotr Wawrzyk jest z wykształcenia politologiem, specjalizującym się w prawie europejskim oraz międzynarodowym. Przed rozpoczęciem kariery politycznej regularnie pojawiał się w roli eksperta w mediach publicznych. Od 2019 roku jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. Pełni również funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

W MSZ Wawrzyk jest odpowiedzialny za sprawy związane z członkostwem w Unii Europejskiej, dotyczące ONZ oraz zagadnienia konsularne. Komentatorzy wskazują, że nie ma doświadczenia w ochronie praw człowieka.

Nowy rzecznik praw obywatelskich musi zostać wybrany w szerokim porozumieniu. Najpierw musiałby uzyskać akceptację Sejmu (gdzie większość ma PiS), a później Senatu (z opozycyjną większością).

(JK, GN)

Fot: gov.pl

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka na RPO odpowiadała na pytania posłów. Czy zastąpi Adama Bodnara?

Jest pierwsza kandydatura na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. O schedę po A. Bodnarze będzie się ubiegać Zuzanna Rudzińska-Bluszcz