Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła końcowe informacje dotyczące niedzielnych wyborów samorządowych. Frekwencja wyniosła 51,99 proc., a Polacy wybrali łącznie 1728 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W wyborach do sejmików województw PiS uzyskało w skali kraju 34,27 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 30,59 proc., Trzecia Droga – 14,25 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 proc., Lewica – 6,32 proc. Pozostałe komitety uzyskały poniżej 1 proc. głosów.
Na początku konferencji przewodniczący PKW ogłosił rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych. – Nie osiągnęliśmy rekordów frekwencji, ale rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych. Zaledwie po 40 godzinach od zamknięcia lokali wyborczych – pochwalił się przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
🔴#NaŻywo| Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej, 9.04.2024 r. godz. 13:30 https://t.co/WBNH9r8Oo5
— Państwowa Komisja Wyborcza (@PanstwKomWyb) April 9, 2024
W wyborach 7 kwietnia uprawnionych do głosowania było ponad 28 milionów osób. Karty do głosowania wydano ponad 15 milionom osób. Głosów ważnych oddano ponad 14 milionów. Dokładnie 98,68 proc. ogólnej liczby głosów oddanych.
W niedzielnych wyborach wybierano 2477 włodarzy: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Łącznie w całym kraju 5469 komitetów wyborczych zarejestrowało 6729 kandydatów na te funkcje. Tylko jednego kandydata na włodarza zarejestrowano w 412 gminach.
Przewodniczący PKW ogłosił, że łącznie wybrano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. – Druga tura odbędzie się 21 kwietnia w 748 miejscach – podał.
Nie wybrano włodarza w jednej gminie, w której zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydat ten w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta dokona rada gminy.
Wybrano też 39 416 radnych gmin, 6170 radnych powiatowych, 420 radnych dzielnic Warszawy i 552 radnych sejmików wojewódzkich.
Kto będzie rządzić w sejmikach?
Jeśli chodzi o sejmiki Koalicja Obywatelska wygrała w dziewięciu województwach, zaś PiS zostało zwycięzcą w siedmiu. Od zdolności koalicyjnych będzie jednak zależało, kto przejmie władzę w regionach. Większe możliwości ma KO. Na pewno w woj. łódzkim i mazowieckim ugrupowania tworzące koalicję rządową mają większość, by rządzić także w sejmikach. Z kolei w przypadku woj. podlaskiego decydujący głos będzie miał radny Konfederacji.
W stu (tak, stu!) największych miastach Polski PiS przegrał pierwszą turę. W każdym z nich. Tylko w szesnastu weszli do drugiej tury. W sejmikach – jedenaście do pięciu dla Koalicji. Wiem, zawsze może być lepiej.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 8, 2024
W skali całego kraju Prawo i Sprawiedliwość sięgnęło po 239 mandatów w sejmikach. Koalicja Obywatelska zdobyła 210, a Trzecia Droga 80. Kandydaci Lewicy zdobyli 8 mandatów, a Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców 6. Śląscy Samorządowcy uzyskali 5 mandatów, Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy” – 3, a Koalicja Samorządowa OK Samorząd – 1.
Edukacja jest najważniejsza
Mandaty zdobyli też nauczyciele i osoby związane z szeroko pojętą edukacją. Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister edukacji zdobyła z ramienia Lewicy mandat w sejmiku województwa mazowieckiego. Uzyskała 22 746 głosy (8,71 proc.). Już zadeklarowała, że pozostaje w MEN.
Dziękuję Wam! Dziekuję Wam za każdy z 22 746 oddanych na mnie głosów i za każdy Wasz głos oddany na kandydatów i kandydatki KKW Lewica w całym kraju.@__Lewica wróciła do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Przed nami długa droga, musimy przemyśleć dotychczasowe strategie, zmienić… pic.twitter.com/mtTzTJdjMF— P. Piechna-Więckiewicz (@PaulinaPW2024) April 9, 2024
Mandat w Radzie Warszawy zdobyła dr Karolina Zioło-Pużuk, prezes Zarządu Uczelnianego ZNP w UKSW, startująca w wyborach z listy Lewicy.
Jej! To jest wielki wielki zaszczyt i ogromną radość, ale najweksza wdzięczność za każdy głos! Dziękuję! Dziękuję! A teraz czas na ciężką pracę i prawdziwe zmiany w Warszawie ! pic.twitter.com/DNCTIqTdTW
— Karolina Zioło-Pużuk (@KarolinaZioloP) April 8, 2024
Nauczyciele Roku w radach miast
Jak już informowaliśmy Wiktor Kamieniarz, Nauczyciel Roku 2004, zasiądzie w Radzie Miasta Koszalin. Startował z komitetu KKW Koalicja Obywatelska. Jak podała PKW nauczyciel zdobył mandat. Oddano na niego 847 głosów (8,79 proc.). Jacek Świerkocki, Nauczyciel Roku 2005, wszedł z kolei do Rady Miasta Żory z listy PiS. Zdobył 713 głosów (14,49 proc.). Dariusz Kulma, Nauczyciel Roku 2008, został radnym Rady Miejskiej w Mińsku Mazowieckim (KKW Mińskie Forum). Zdobył 881 głosów (15,87 proc.).
Gratulujemy serdecznie!
Byli kuratorzy w sejmikach
Przypomnijmy, że 10 byłych kuratorów oświaty starowało w wyborach samorządowych 2024 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Czworo uzyskało mandat, w tym Barbara Nowak, która kandydowała do sejmiku wojewódzkiego w Małopolsce (uzyskała blisko 12,5 tys. głosów).
Do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego dostał się Marek Gralik, były tamtejszy kurator oświaty, a do sejmiku świętokrzyskiego Kazimierz Mądzik, były świętokrzyski kurator oświaty. W Radomiu do rady miasta została wybrana Aurelia Michałowska, była mazowiecka kurator oświaty.
Najmłodsi radni
„To już oficjalne. W wieku 18 lat zostaję jednym z najmłodszych radnych w Polsce” – pochwalił się w mediach społecznościowych Maciej Pomorski, który kandydował na radnego gminy w Wiązownej (woj. mazowieckie). Radny za miesiąc przystąpi do matury.
To już oficjalne. W wieku 18 lat zostaję jednym z najmłodszych radnych w Polsce.
Mieszkańcy obdarzyli mnie ogromnym zaufaniem – to prawie 70% głosów. Będę mógł realnie działać na rzecz ludzi i mojej małej Ojczyzny.
Zaczyna się nowy etap w moim życiu. A za miesiąc matura… pic.twitter.com/4Bi5ZBBxT7
— Maciej Pomorski (@PomorskiMaciej) April 8, 2024
„Lud powołał mnie do służby. Zostałem najmłodszym radnym powiatu ziemskiego w III RP. Mam 18 lat i obejmuję mandat radnego Powiatu Człuchowskiego! Priorytety? Szkoła, Mieszkania, Szpital” – napisał inny uczeń Michał Tyrawski.
Lud powołał mnie do służby.
Zostałem najmłodszym radnym powiatu ziemskiego w III RP.
Mam 18 lat i obejmuję mandat radnego Powiatu Człuchowskiego! Priorytety? Szkoła, Mieszkania, Szpital. pic.twitter.com/pH8ig8U8AZ
— Michał Tyrawski (@m_tyrawski) April 8, 2024
Szczegółowe wyniki wyborów można znaleźć tutaj
(GN)
Fot: PKW
Wybory samorządowe 2024. PKW nadal liczy głosy. Znamy wyniki cząstkowe i sondażowe